Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič je povedal, da je svet sindikata soglasno sklenil, da bodo šli v protivladne demonstracije - te bodo v Ljubljani, kdaj bodo, pa še ni določeno, saj se želijo o tem dogovoriti še z drugim sindikatom, s Policijskim sindikatom Slovenije (PSS).
Menijo namreč, da morajo enotno nastopiti proti vladi, "kajti ti ukrepi bodo prizadeli člane obeh sindikatov, vse zaposlene v policiji in tem ukrepom ne bo nihče ušel".
Petrovič je v današnji izjavi za medije pojasnil, da so sklepi sveta sindikata soglasni. "Absolutno zavračamo vsak poseg v plače in pravice zaposlenih v policiji," je dodal.
V drugem sindikatu z odločitvijo še nekoliko počakali
V PSS-ju pa čakajo najmanj na sredina pogajanja vlade in sindikatov javnega sektorja, preden bodo sprejeli odločitev glede morebitnih posegov po sindikalnem boju, pravi vodja sindikata Radivoj Uroševič.
Tako še ni jasno, ali se bodo pridružili kolegom iz SPS-a pri že napovedanih protivladnih protestih.
SPS na ulice v vsakem primeru
"Zanesljivo bodo protesti ne glede na to, kaj se bo dogajalo v prihodnjih dneh," pa je glede sredinega nadaljevanja pogajanj med vlado in sindikati, na katerih se pričakuje, da bodo sindikati dobili nov vladni predlog varčevalnih ukrepov za prihodnje leto, dejal Petrovič.
"Gre za to, da so že tako zastavljeni ukrepi v osnovi ciljali proti določeni poklicni skupini. Vlada je bila gluha za vse argumente in vse številke, ki smo jih predstavili. Ko odpove takšen miren in socialen dialog, je čas, da pridemo na ulice in demonstriramo enotnost zaposlenih v policiji, da na naš račun več varčevanja ne bo," je dodal.
Vse več policistov zapušča svoje vrste
V predlogu varčevalnih ukrepov za prihodnje leto, ki ga je vlada sindikatom predstavila prejšnji teden, je poleg že zdaj veljavnih varčevalnih ukrepov predvidena ukinitev dodatka za stalnost, znižanje dodatka za delovno dobo z 0,33 na 0,25 odstotka, znižanje povračila stroškov za prehrano s 3,64 na tri evre, pa tudi možnost skrajšanja tedenskega delovnika s 40 na 36 ur.
Petrovič je poudaril, da vlada s takšnimi ukrepi ruši varnostni sistem. Že od 1. septembra je policijske vrste po njegovih navedbah zapustilo 20 sodelavcev, samo v ponedeljek pa se je za takšno potezo odločilo še najmanj 10 policistov, ki izpolnjujejo upokojitvene pogoje.
Letos je s policije odšlo že 192 policistov, pravi Petrovič in napoveduje, da bi se lahko v prihodnjih mesecih upokojilo še vsaj 250 policistov, medtem ko se od leta 2010 v policiji praktično ni zaposlovalo.
Od sredinih pogajanj z vlado pa Petrovič v prvi vrsti pričakuje, da bo umaknjen ukrep ukinitve dodatka za stalnost - ta po njegovih besedah cilja na policiste kot največjo skupino poleg vojske, carine, pravosodnih policistov in gasilcev.
A tudi takšna poteza ga ne bi prepričala, da bi vsaj zamrznili protest. "Odprta imamo številna vprašanja. Posamezni ukrepi so takšni, ki neposredno in izključno prizadenejo zaposlene v policiji. Skozi te ukrepe bi policisti izgubili tudi do štiri plačne razrede," je dejal.
Jeza zaradi prekinitve seje DZ-ja
Poleg tega je policiste močno vznemirila tudi petkova odločitev predsednice odbora DZ-ja za notranje zadeve Lilijane Kozlovič (SMC), ki je prekinila sejo, namenjeno razpravi o varčevalnih ukrepih v policiji. Po njenem mnenju se namreč predvideni ukrepi nanašajo na ves javni sektor, zato naj se partnerji najprej pogovorijo za pogajalsko mizo.
Po Petrovičevem mnenju je ta poteza nedemokratična, Kozlovičevi pa je po koncu seje dejal, "naj posledice takšnega ravnanja pripiše sebi".
Tudi Uroševič napovedal "radikalne oblike boja"
Prekinitev seje je sicer pošteno razburila tudi Policijski sindikat Slovenije, v imenu katerega je odprto pismo podpisal njegov predsednik Uroševič. "Zaradi arogantnega nastopa vladajočih predstavnikov bomo zagotovo začeli pripravo dejavnosti proti Vladi Republike Slovenije, tako na domačem kot tudi mednarodnem prostoru," je zapisal.
"Če se ta še ne zaveda resnosti situacije na MNZ-ju in v Policiji, jo bomo z našimi dejavnostmi in brezkompromisnim bojem za sleherno pravico in status naših zaposlenih, v zavedanje katastrofalnega stanja, prisilili sami. Vse zaposlene v Policiji in na MNZ-ju, stanovska in druga združenja pa hkrati pozivamo, da enotno in usklajeno, kot smo to storili leta 1991, pokažemo, česa smo sposobni in katerih posledic se Vlada sploh ne zaveda. Več kot očitno je namreč, da si bomo status, ki nam nesporno pripada, morali priboriti z radikalnimi oblikami boja," je dodal.
Premier in ministrica poudarjata dialog
Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar (SMC) se na napoved sindikata policistov o protestih ni konkretno odzvala. Ponovila je le, da je v tem hipu še prezgodaj dajati vsebinska pojasnila in da je prioriteta strpen ter konstruktiven dialog.
Predsednik vlade Miro Cerar v tem trenutku ne more komentirati tovrstnih napovedi, saj se pogajanja med socialnimi partnerji nadaljujejo v sredo, kjer bo nova priložnost za zbližanje stališč, pa so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Policiste razumejo tako v opozicijskih kot v koalicijskih vrstah
Medtem pa tako v vrstah koalicije kot opozicije policiste razumejo in opozarjajo na druge rezerve v javnem sektorju.
Za vodjo poslancev SD-ja Matjaža Hana je poziv policistov k demonstracijam skrb vzbujajoč zaradi njihovega položaja in plač. Razume namreč težko stanje v policiji in tako tudi poziv k demonstracijam. Upa pa, da bo med sindikati in predstavniki vlade sklenjen dogovor.
Ob tem je Han spomnil še na druge rezerve v javnem sektorju, denimo pri javnih naročilih in produktivnosti javnega sektorja, po njegovem mnenju imamo tudi veliko nepotrebnih agencij. Kot je dejal, so vse koalicijske stranke odgovorne za delo vlade. A je poudaril, da je za to potrebna komunikacija, zaupanje med partnerji in dober odnos. "Za to je odgovoren SMC, ki pa mu ne gre najbolje," je pristavil.
Gorenak se je obregnil ob "politično prizanesljiv" PSS
Poslanec SDS-a in nekdanji notranji minister Vinko Gorenak je na svojem blogu ocenil, da imajo policisti tokrat prav, zdajšnji predvideni vladni ukrepi pa so za policiste skrajno ostri in krivični.
Spomnil je tudi na razlike med obema sindikatoma. Sindikat policistov Slovenije (SPS) pod vodstvom Zorana Petroviča je po Gorenakovih navedbah že napovedal, da sprejema "vojno napoved", ki mu jo je napovedala vlada, Policijski sindikat Slovenije (PSS) pod vodstvom Radivoja Uroševiča "pa je bolj ali manj tiho". To Gorenaka še bolj prepričuje o tem, kar je po njegovih besedah spoznal že v času opravljanja funkcije ministra - da je Uroševičev sindikat "pač politično prizanesljiv in popustljiv do levih vlad".
V ZL-ju po besedah vodje poslancev Luke Mesca napoved demonstracij policistov podpirajo, tako kot bodo podprli tudi vsake druge demonstracije zaposlenih iz javnega sektorja in socialno ogroženih oz. kogar koli, ki bo prizadet zaradi varčevalnih ukrepov. Mesec je sicer ocenil še, da bi vlada morala razmisliti tudi o drugačnem pristopu do vseh deležnikov. To, da je na začetku svojega mandata šla z vsemi interesnimi skupinami na nož, je po njegovem mnenju zelo slaba popotnica za njen obstanek.
Sporazum že skoraj bil podpisan, a je Cerar želel počakati
Predsednica ZaAB-ja in nekdanja premierka Alenka Bratušek je dejala, da sta napoved protestov policistov in nezadovoljstvo posameznih skupin znotraj javnega sektorja upravičena, "saj je predlagano selektivno poseganje v plače zaposlenih nekorektno in obvezno vodi v takšne reakcije najbolj prizadetih".
Spomnila je, da je predlog sporazuma z javnim sektorjem pripravila že njena vlada in so bili tik pred podpisom dogovora s sindikati, "ki ga je tik pred volitvami v resnici preprečilo mnenje današnjega predsednika vlade, ki je želel, da se s podpisom počaka na novo vlado".
To lahko po njenem mnenju danes obžalujemo: "Rezultat je tukaj, policisti (bodo) na ulici in veliko slabe volje v različnih poklicnih skupinah v javnem sektorju. Nekatere stvari ne bi smele biti drobiž na mizi predvolilnega obračunavanja, med te gotovo sodijo tudi plače in blizu 350 milijonov evrov javnofinančnega prihranka."
Stranka Mira Cerarja molči
V SMC-ju se za zdaj na napoved demonstracij niso odzvali. V NSi-ju je ne bodo komentirali, v DeSUS-u se nameravajo odzvati v sredo.
Je pa prvak stranke Karl Erjavec v ponedeljek novinarjem dejal, da morajo doseči določen finančni okvir, a vlada žal vidi možnost le v zategovanju v javnem sektorju. Osebno sicer meni, da tu ni prav veliko prostora in bodo mogli več postoriti na prihodkovni strani. Tako razume nezadovoljstvo sindikatov, je dodal.
Sindikalist Štrukelj nasprotuje "soliranju" policistov
"Soliranja" posameznih sindikatov, ki se osredotočajo na zelo ozke poklicne interese, zaposlenih v javnem sektorju nikoli ne pripeljejo do dobrih rezultatov, pa pravi sindikalist Branimir Štrukelj. Meni, da gre za tvegano igro, ki tudi ni dobra za sindikalno enotnost.
V izjavi je predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Štrukelj pojasnil, da takšna "soliranja" lahko sprožijo iste odzive tudi pri drugih sindikatih, kar na koncu lahko ogrozi enotno pogajalsko platformo sindikatov in škodi vsem. Kljub vsemu Štrukelj upa, da bo in ena in druga sindikalna pogajalska skupina ohranila enotnost ter se distancirala od "teh samostojnih akcij".
Štrukelj tudi meni, da protestniška napoved Sindikata policistov Slovenije (SPS) vsaj za zdaj še ne bo vplivala na potek pogajanj med vlado in sindikati o varčevalnih ukrepih za prihodnje leto. "Je pa to seveda zelo tvegana igra, ki se lahko konča slabo za javne uslužbence," je dodal vodja ene večjih sindikalnih central v Sloveniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje