Zelo močna nevihta je sredi dneva zajela slovensko obalo, od koder so poročali o poplavljenih cestah in izpadih elektrike. Voda je poplavila nižje ležeča območja. Močno je bil oviran promet. Zaradi izjemne količine dežja so bile številne ceste, ulice in trgi pod vodo.
Morje je med drugim prelilo izolski Veliki trg, na koprskem Prešernovem trgu je bilo 30 centimetrov vode. Veter je na širšem območju lomil veje in premikal predmete. Nevihto je spremljala tudi toča, ki je klestila v Ajdovščini.
V koprskem pristanišču je strela zadela gasilca, ki je pomagal pri odpravljanju posledic, poroča Radio Slovenija. Po oživljanju so ga odpeljali na zdravljenje v bolnišnico.
Poveljnik izolske civilne zaščite Zdenko Deželak je ljudi pozival, naj ne hodijo ven in na ceste: "Ponekod so odprti jaški, ker je ven vrglo pokrove, zato je nevarnost, da kdo zapelje v odprt jašek," je povedal za Radio Slovenija.
V Odmevih je poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan naštel, da je močan veter v slovenski Istri poškodoval okoli 30 ostrešij, na Krasu sedem, v Črni na Koroškem pa je hudournik odnesel lokalno cesto pri naselju Topla.
Voda je zalila številne javne površine, odneslo je streho s šole
V Šmarjah pri Kopru je veter odnesel del strehe šolske stavbe in poškodoval nadstrešek tribune stadiona Bonifika, voda pa je zalila še številne druge javne površine in objekte. Pri vrtcu Slavnik je voda tekla po cesti, otroci so bili na varnem.
"Odkrilo nam je tretjino strehe, razmetana je po okolici. Pušča nam vsepovsod. Sosedi in učitelji smo vsi tukaj in čistimo ter poskušamo preprečiti, da ne pride voda v šolo, da bo škoda čim manjša," je za TV Slovenija opisal ravnatelj OŠ Šmarje pri Kopru Simon Dražič.
V Padni je po podatkih civilne zaščite odkrilo najmanj osem streh stanovanjskih hiš, škoda je nastala tudi v sosednji vasi Sv. Peter.
Izjemne količine padavin
Dež je poplavil tudi parkirišče za tržnico v Kopru. Mestna občina Koper in Marjetica Koper odpirata parkirni hiši Belveder in Sonce, kjer lahko brezplačno parkirajo vozila do torka zvečer.
Po podatkih agencije za okolje je na merilnem mestu Koper danes do 15.30 padlo 173 milimetrov dežja. Zgolj danes izmerjena količina padavin v Kopru bistveno presega dolgoletno mesečno povprečje padavin avgusta v slovenski Istri. Na merilnem mestu Letališče Portorož je namreč običajno avgusta padlo med slabih 50 in dobrih 100 milimetrov dežja.
Padavine so napovedane tudi jutri, zato regijski štab civilne zaščite opozarja občane, naj se ne zadržujejo blizu rek in hudournikov, ker lahko močno narastejo.
Napovedano je tudi visoko plimovanje morja, zato v obalnem štabu civilne zaščite občane pozivajo k samozaščitnim ukrepom.
Iz štaba civilne zaščite severna Primorska so sporočili, da so na njihovem območju, ki obsega 13 občin, zaznali več dogodkov. Na Ajdovskem je sicer kratkotrajna, a kar debela toča povzročila nekaj škode, predvsem na osebnih vozilih, pa tudi nekaterih strehah. Poškodovanih je tudi več dreves, so navedli.
V Desklah, v občini Kanal ob Soči, je hudourniška voda ogrožala nekaj stanovanjskih objektov, po hitri intervenciji gasilcev, ki so očistili odtočne poti, je voda odtekla.
Voda je v Tolminu zalila pet stanovanjskih objektov in dislociran prostor Zdravstvenega doma Tolmin, ki je namenjen psihološki pomoči. Gasilci so vse objekte že sanirali. Protipoplavne vreče so razdelili tudi nekaterim prebivalcem, je za STA povedal poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Tolmin Jure Beguš.
Prekinitev oskrbe z električno energijo
Na tem območju se je zaradi močnih neviht okvarilo električno omrežje in je prišlo do prekinitev oskrbe z električno energijo. Brez elektrike je ostalo 1107 odjemalcev. Kot so sporočili z Elektra Primorska, so okvare zaznali na Goriškem (Lazna), na Sežanskem med Divačo in Pivko, med Komnom in Štanjelom, od Cerknega proti Novakom in v Šmarju in Seči.
V Ljubljani zalilo nekaj kleti in podvozov
Popoldne sta močno deževje in veter zajela tudi osrednji del Slovenije. V Ljubljani je voda zalila podvoz na Celovški cesti, na Dunajski cesti in na Šmartinski cesti. Nekateri vozniki zapor niso upoštevali in so obtičali v narasli vodi.
Voda je v Ljubljani zalila tudi več kleti, pozorno pa spremljajo naraščajočo Gradaščico, ki je poplavila tudi ob zadnji ujmi.
Agencija RS za okolje je zaradi pričakovanih nalivov za večji del države izdala najvišje, rdeče opozorilo. Gorenjska in osrednja Slovenija sta bili na zemljevidu obarvani rdeče že za dopoldne, do polnoči pa velja rdeči alarm tudi za Primorsko, Štajersko, Koroško in Prekmurje. Predvsem prebivalce že prizadetih območij pristojni pozivajo, naj spremljajo razmere in se, če bo treba, pravočasno umaknejo na varno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje