Janez Posedi je po 20 minutah zapustil pogajanja med vlado in sindikati o znižanju plač in zamrznitvi plačne reforme. Sindikate je zastopal le Branimir Štrukelj, ki pa meni, da je pogajanje nujno.
Posedi je svoj odhod pojasnil z besedami, da je ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs seznanil o nameri pogajanj na način in v rokih, ki jih predvideva kolektivna pogodba, to je 60-dnevni rok za odgovor na vladni predlog aneksa h kolektivni pogodbi. Svojega odhoda Posedi ne razume kot odstopa od pogajanj, pač pa mora z aneksom le seznaniti člane sindikatov in pridobiti njihova stališča, saj potrebuje neki pogajalski okvir. Na navedbo, da se vladi zaradi priprave proračuna za prihodnji dve leti mudi, pa je Posedi odvrnil, da so podpisali dogovor o ukrepih na področju plač do novembra 2011, "zato se vladi mudi zaradi njene nepremišljene politike, ne pa zato, ker mi ne bi želeli sodelovati".
Branimir Štrukelj, ki vodi Konfederacijo sindikatov javnega sektorja, po drugi strani meni, da so pogajanja v teh časih nujna. Konfederacija ima mandat, da se pogaja in išče kompromis, ki bo sprejemljiv tako za zaposlene kot za vlado. Če kompromis ne bo mogoč, pa še vedno ostanejo sredstva, ki jih imajo sindikati za zaostrovanje pritiska.
Z vladne strani je bilo pred sestankom mogoče slišati, da bi v primeru nesodelovanja sindikatov plače javnim uslužbencem znižali z intervencijiskim zakonom. Pavlinič Krebsova je dejala, da vlada ne more ravnati drugače, kot da dohodke za plače v javnem sektorju zajezi.
Posedijeve muči položajni dodatek ...
Vlada želi z novelo o plačnem zakonu za javni sektor privarčevati 444 milijonov evrov, za Posedijevo pogajalsko skupino pa je najspornejši člen novele, ki govori o položajnem dodatku, je za Radio Slovenija poročala Nika Benedik.
Od petka, ko je DZ s sprejetjem koalicijskega dopolnila o položajnih dodatkih spremenil s sindikati usklajeno rešitev, del sindikatov javnega sektorja ne verjame več v spoštovanje dogovora. Vlada mora zato, da bo njegova pogajalska skupina še sodelovala pri usklajevanjih, zagotoviti verodostojnost, je pozval Posedi.
... Štrukljeve pa spremembe kolektivne pogodbe
Branimir Štrukelj je pred popoldanskih srečanjem povedal, da je bila njihova ključna zahteva umik ultimata, da se o masi znižanja plač ni mogoče pogovarjati. Izjava premierja Boruta Pahorja po četrtkovi seji vlade in odgovori vlade, ki so jih zatem prejeli, po njegovih besedah "dovoljujejo sklep", da je vlada ta ultimat umaknila in se je pripravljena - kot je to normalno v nekem kvalificiranem socialnem dialogu - enakopravno pogajati o svojih predlogih.
Obenem je Štrukelj poudaril, da predlogi vlade, kako naj se spremeni kolektivna pogodba za javni sektor, zanje niso sprejemljivi in bodo na pogajanja prišli s svojim protipredlogom - z upanjem, da bi lahko v pogajalskem procesu prišli do kompromisa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje