Foto: BoBo
Foto: BoBo

Poslanke in poslanci so se seznanili s predlogom novele zakona o davčnem postopku, s katero se v slovenski pravni red prenašajo določbe evropske direktive, ki zahteva poročanje operaterjev spletnih platform davčnemu organu. S tem se poslanci večinoma strinjajo, ali bodo predlog novele zakona poslali v nadaljnjo obravnavo, pa bodo odločili v četrtek.

V skladu s spremembami direktive iz leta 2021 bodo morali operaterji digitalnih platform davčnemu organu posredovati informacije o poslovni dejavnosti prodajalcev, ki poslujejo prek teh platform. Uvedba poročanja je po mnenju vlade nujna, saj je trenutno poročanje o prihodkih, doseženih prek digitalnih platform na ravni celotnega EU-ja, omejeno. Ker se digitalno gospodarstvo vedno bolj širi, bi se težave brez uvedbe obveznosti poročanja poglobile.

"Poslovne dejavnosti prek digitalnih platform so se ravno v zadnjih letih močno razmahnile, k čemur je ne nazadnje prispeval tudi covid-19," je povedal državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič. Obveznost poročanja bo veljala za najem nepremičnin, osebne storitve, prodajo blaga in najem različnih načinov prevoza, je naštel. Obveznost poročanja bo veljala tako za operaterje v EU-ju kot zunaj njega, izjeme so predvidene le za manjše subjekte ter za manj tvegane transakcije oz. za operaterje, ki bodo poročali v tretji državi po modelu OECD-ja.

Z namenom učinkovitejšega upravnega sodelovanja se z novelo zakona uvajajo tudi novi in spreminjajo nekateri obstoječi instituti, kot so skupni davčni nadzor in skupinska zaprosila ter določitev rokov za posamezne instrumente upravnega sodelovanja. Poleg vsebine evropske direktive je vlada v zakonski predlog zapisala še nekatere druge rešitve, Božič je med njimi poudaril določbo, da za prevzem dokumentov s portala eDavki ne bo več potrebno kvalificirano digitalno potrdilo. Uvaja se še posebno pravilo glede vrstnega reda plačila davka za promet nepremičnin, davka na dediščine in darila ali davka na motorna vozila, dopolnjujejo se določbe v povezavi z izdajo odločbe v primeru poroštva ter omogoča plačevanje obveznosti z enim plačilnim nalogom.

Koalicija in NSi napovedala podporo, v SDS-u zadržani

Poslanci koalicije so predlog novele zakona soglasno podprli. "Predlagajo se izboljšave davčnega postopka za lažje in hitrejše uveljavljanje pravic in pravnih koristi zavezancev za davek," je soglašala Andreja Živic (Svoboda). Tatjana Greif (Levica) pa je izrazila zadovoljstvo, da so za izogibanje poročanja operaterjev spletnih platform predvidene visoke kazni, tudi prepoved opravljanja dejavnosti.

Tudi poslancem NSi-ja se zdi po besedah Jerneja Vrtovca najpomembnejša uvedba zahteve za poročanje operaterjev digitalnih platform davčnemu organu. Zadovoljni so tudi, da za prevzem podatkov s portala eDavki ne bo več potrebno kvalificirano digitalno potrdilo in da napoved za odmero akontacije dohodnine ne bo več omejena na eno leto.

Vrtovec je tako kot Rado Gladek (SDS) spomnil, da je spremembe zakona o davčnem postopku, še bolj ambiciozne kot danes predstavljene, predlagala že prejšnja vlada, a jih je zdajšnja koalicija zavrnila. Vseeno bodo poslanci NSi-ja vladno novelo zakona podprli, drugačnega mnenja pa so v SDS-u. "Ostajamo zadržani, upamo pa, da se bodo med zakonodajnim postopkom upoštevali naši amandmaji," je dejal Gladek.

Poslanci bodo obravnavali še enega od zakonov iz svežnja davčne zakonodaje

DZ se je seznanil tudi s predlogom novele zakona o finančni upravi, s katero se odpravljajo nekatere določbe, zapisane v zakon v času prejšnje vlade. Predlagane spremembe se med drugim nanašajo na imenovanje direktorjev finančnih uradov, način odločanja v zahtevnih primerih in položaj inšpektorjev.

Z novelo zakona o finančni upravi, ki jo je DZ sprejel marca letos, se je med drugim uvedlo mandatno imenovanje direktorjev finančnih uradov od predstojnika finančne uprave, kolegijsko odločanje v najzahtevnejših primerih davčnega postopka ter disciplinski odvzem pooblastil inšpektorju v primeru ponavljajočih se nepravilnosti pri odločanju. Vlada zdaj predlaga, da se te rešitve iz zakona črtajo. "S predlogom novele zakona se odpravljajo odstopi od sistemske ureditve, ki je bila sprejeta z novelo na začetku tega leta," je povedal državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič.

Sorodna novica Vlada potrdila predloge davčnih sprememb

Povedal je, da se bo z uveljavitvijo novele zakona zagotovil enak položaj direktorjev finančnih uradov s primerljivimi položaji drugih javnih uslužbencev, vodij notranjih organizacijskih enot. Vzpostavil se bo tudi enak način odločanja Finančne uprave RS, kot velja za druge upravne organe, sledilo pa se bo primerljivi ureditvi položaja davčnih inšpektorjev, kot velja za inšpektorje z drugih področij.

Poleg tega vlada predlaga še nekatere druge spremembe ureditve na področju delovanja finančne uprave, vse s ciljem izboljšanja učinkovitosti njenega delovanja. Uradna oseba bo denimo imela možnost, da pri opravljanju finančne preiskave pridobiva podatke o položaju in gibanju blaga z uporabo tehničnih pripomočkov, je povedal Božič. Cilj namestitve sledilnih naprav je, da se odkrije na primer nezakonito proizvodnjo trošarinskih izdelkov, je pojasnil državni sekretar in povedal, da ima v mislih predvsem tobak. Toda gre za ozko zasnovan in ozko tudi odmerjen ukrep, kadar končne lokacije tovornega vozila ni mogoče učinkovito ugotoviti z drugimi pooblastili, je dodal.

V opoziciji predlogu novele zakona nasprotujejo. "Finančna uprava je s prejšnjo novelo postala bolj prilagodljiva in prijazna do uporabnikov, davčnih zavezancev, kar pa po novem ne bo več," je pojasnil Jožef Lenart (SDS). Jernej Vrtovec (NSi) pa je dodal, da so bile določbe, za katere se zdaj predlaga razveljavitev, pametne, zato se z namero koalicije ne strinjajo. Ali je predlog novele zakona primeren za nadaljnjo obravnavo, bodo poslanci odločali v četrtek, da bodo glasovali za, so že danes povedali predstavniki poslanskih skupin Svobode in SD-ja. "Gre za odpravo resnih pomanjkljivosti, ki so bile uvedene z zadnjim paketom davčnih sprememb prejšnje koalicije," je dejal Predrag Baković (SD).

V svežnju davčne zakonodaje še več drugih predlogov

Za omenjena predloga novel je določena obravnava po rednem postopku, za preostale tri davčne zakone pa je vlada predlagala nujni postopek. V svežnju davčne zakonodaje so namreč še predlogi novel zakonov o dohodnini, o davčnem potrjevanju računov in o trošarinah.

Zadnja kot odgovor na posledice visokih cen energentov prinaša nižjo trošarino za gorivo za kmetijski in gozdarski sektor, poslanci pa so ga sprejeli v torek. Največ pozornosti je deležen predlog sprememb pri dohodnini, s katero se odpravlja del rešitev, uveljavljenih letos spomladi, med drugim postopno zviševanje splošne olajšave na 7500 evrov.