Kompromisni predlog koalicije, ki upošteva tudi želje opozicije, naj bi končno zapolnil prazne sedeže v parlamentarnih delovnih telesih. Foto: RTV SLO
Kompromisni predlog koalicije, ki upošteva tudi želje opozicije, naj bi končno zapolnil prazne sedeže v parlamentarnih delovnih telesih. Foto: RTV SLO
Matej Lahovnik
Poslanska skupina nepovezanih poslancev je po odločitvi kolegija prenehala z obstrukcijo. Foto: RTV SLO
Položaji v DZ-ju razdeljeni

Začasni predlog predvideva, da bodo stranke vladne koalicije imele večino v komisijah za nadzor nad obveščevalnimi službami in nad porabo javnih financ, opozicija pa bo ohranila večino v komisiji, ustanovljeni po zakonu o preprečevanju korupcije. Za predlog so glasovali SDS, SLS, NSi, DeSUS in SD.

V kratkem bo državi zbor s spremembami poslovnika opoziciji zagotovil večino v omenjenih dveh nadzornih komisijah, pri čemer pa bodo komisijam odvzeli zakonodajne pristojnosti. Opozicija bo tako imela možnost nadzirati izvršilno vejo oblasti, a ne bo mogla ovirati sprejemanja zakonodaje.

Vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Miran Potrč pričakuje, da bo državni zbor poslovnik spremenil najpozneje do 15. junija, v svežnju s preostalimi predlaganimi spremembami. Poslanci naj bi odločitev o novem podpredsedniku državnega zbora in drugih vodstvenih funkcijah sprejeli že na majskem rednem zasedanju.

Nepovezani poslanci prekinili obstrukcijo
Poslanska skupina nepovezanih poslancev je po odločitvi kolegija prenehala obstrukcijo dela v državnem zboru, ker je ponovno omogočeno normalno delo poslancev v delovnih telesih državnega zbora, je povedal vodja poslanske skupine Matej Lahovnik.

V nepovezani poslanski skupini predlagane spremembe poslovnika sicer ocenjujejo kot "vsebinsko korektne".

Zapleti ob prestopu poslancev dobivajo epilog
Predstavniki poslanskih skupin so s sklepom kolegija končali poldrugi mesec trajajoče iskanje rešitve o razdelitvi mest v odborih in komisijah državnega zbora po izstopu 12 poslancev iz poslanskega kluba LDS-a.

Na podlagi sklepa kolegija bodo poslanci, ki so zapustili vrste LDS-a, znova postali člani posameznih parlamentarnih odborov in komisij. S tem jim bo omogočeno normalno delo v parlamentarnih delovnih telesih, saj bodo lahko enakopravno sodelovali v vseh fazah postopka sprejemanja zakonskih predlogov.

Predsednik državnega zbora France Cukjati je sejo kolegija sklical na zahtevo poslanske skupine SD-ja, ki je zahteval, naj se 12 poslancem, ki so zapustili vrste LDS-a, čim prej omogoči normalno opravljanje poslanske funkcije in enakopravno sodelovanje v parlamentarnih odborih in komisijah.

Položaji v DZ-ju razdeljeni