Slovenska vojska se zadnje čase spopada s kadrovskimi težavami. Foto: Reuters
Slovenska vojska se zadnje čase spopada s kadrovskimi težavami. Foto: Reuters
Državni zbor
Poslanci se bodo lotili tudi novele zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic. Foto: RTV SLO
DZ o službi v Slovenski vojski

Erjavec je tudi predlog SD-ja, da o preseganju omejitev glede dodatkov označil za neustrezen saj bi to po njegovem pomenilo preveliko odstopanje od zakona o enotnem sistemu plač v javnem sektorju. Koalicijske stranke in SNS so sledeli mnenju Erjavca in predloge LDS-a in SD-ja zavrnili.

Rešitev kadrovske problematike v SV
Zakon o službi v Slovenski vojski naj bi urejal vlogo in položaj vojakov ter njihove pravice in obveznosti, prvič pa naj bi celovito uredil tudi skrb za pripadnike vojske in njihove družinske člane med trajanjem vojaške službe in po njej. Z dopolnili k zakonu naj bi rešili enega ključnih težav v vojski, prenizke plače.

Večina poslancev zakonske rešitve podpirajo, opozicija in sindikati pa pričakujejo, da se bo v nadaljevanju postopka upoštevalo njihove pripombe, čeprav so večino že zavrnili na seji odbora za obrambo danes pa še v parlamentu.

O naslednicah pidov
DZ je sejo začel z obravnavo predloga zakona o pravnih naslednicah pooblaščenih investicijskih družb, ki naj bi omogočil večjo zaščito malih delničarjev. Predlog je v obravnavo predložila skupina poslancev s prvopodpisanim Milanom Cviklom (SD), vlada pa je nanj predložila vrsto dopolnil.

Po vladni dopolnitvi za drugo branje je zakon po mnenju predlagatelja protiustaven, ker naj bi male delničarje ščitil tako, da pravne naslednice pidov sili, da postanejo javne delniške družbe, saj je vlada izločila poglavje, po katerem bi lahko postale nove investicijske družbe. Po Cviklovih besedah bodo tako ogoljufali še preostalih 170.000 malih certifikatskih delničarjev.

Zakon o zasebnem varovanju ponovno v glasovanje
Državni zbor bo moral zaradi veta državnega sveta ponovno odločati tudi o noveli zakona o zasebnem varovanju, ki so jo že sprejeli 22. junija. Svetniki so proti rešitvi, na podlagi katere naj bi se pristojnost izobraževanja varnostnikov prenašala iz zbornice za zasebno varovanje na Policijsko akademijo. Mnenja so namreč, da bi takšen ukrep zbornici odvzel pristojnosti in združil moči pod političnim subjektom, ministrstvom za notranje zadeve, kar v demokratični družbi ni primerno. Za ponoven sprejem novele omenjenega zakona bo morala glasovati večina poslancev, torej vsaj 46.

Vstop v obrtno dejavnost bo olajšan
Poslanci se bodo lotili tudi novele obrtnega zakona, s katero se bistveno krčijo dejavnosti, za katere je treba pridobiti obrtno dovoljenje, na podlagi katerega se bo Obrtna zbornica Slovenije preimenovala v Obrtno podjetniško zbornico Slovenije. Razpravljali pa bodo tudi o pravnih naslednicah investicijskih družb, s katerimi naj bi zaščitili manjšinske delničarje, ki so nastali po preoblikovanju pooblaščenih investicijskih družb.

DZ o službi v Slovenski vojski