Državni zbor je namreč v zakonu o dodatnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 sprejel tudi določbo o pomoči humanitarnim organizacijam. Ta določa, da se iz državnega proračuna Rdečemu križu zagotovijo dodatna sredstva za nemoteno izvajanje dejavnosti v okviru javnih pooblastil.

Vlada se je seznanila tudi z informacijo o dejavnostih Rdečega križa na področju zaščite, reševanja in pomoči ter nastalih intervencijskih stroških pri preprečevanju širjenja novega koronavirusa in zmanjšanju posledic epidemije med 1. januarjem in 31. marcem letos.

V tem obdobju je bilo pri izvajanju ukrepov obvladovanja epidemije vključenih 12.306 pripadnikov Rdečega križa, med njimi so v bolnišnicah in domovih za starejše pomagali usposobljeni bolničarji, v domovih za starejše so delovali tudi prostovoljci Rdečega križa, prav tako so sodelovali pri nujni nabavi prehranskih in higienskih artiklov ter zaščitne opreme, dostavi zdravil, prehrambnih paketov in toplih obrokov ranljivim skupinam.

Organizacija nima sredstev za kritje povišanih stroškov prostovoljcev, zaposlenih ter drugih nenačrtovanih in nepričakovanih stroškov, ki so nastali zaradi izvajanja pomoči obvladovanja covida-19.

V tem obdobju so Rdečemu križu nastali intervencijski stroški oz. stroški dela v višini 133.355 evrov, ki jih bo vlada dodelila upravi za zaščito in reševanje, ta pa jih bo nato nakazala Rdečemu križu, so zapisali pri Ukomu.