Med njenimi predlogi so še kadrovska krepitev organov, ki nadzorujejo to področje, ter krepitev preventive, izhaja iz poročila, pripravljenega za obravnavo na vladi.
Vladna komisija deluje na podlagi zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno ter enkrat letno pripravi poročilo o dejavnostih in učinkih preprečevanja dela in zaposlovanja na črno. V poročilu za leto 2021, ki je objavljeno med gradivi za obravnavo na seji vlade, je komisija med drugim nanizala več priporočil.
Nvaja področje tujcev kot "obsežno in večplastno področje", ki zahteva celovito obravnavo, saj posamezni nadzorni organi ob odsotnosti hitrega ukrepanja drugih služb ne dosegajo želene učinkovitosti pri zajezitvi nepravilnosti. Zato predlaga ustanovitev medresorske skupine za področje tujcev, ki bi določala, usmerjala in povezovala vsebine dela vseh nadzornih in drugih organov na področju odkrivanja dela na črno državljanov tretjih držav ter opredelila dejavnosti in načrt nadzorov.
Komisija med drugim predlaga tudi pripravo delovnih sestankov vseh nadzornih organov po zakonu o preprečevanju dela na črno z namenom iskanja odgovorov v zvezi z odprtimi vprašanji, izmenjave dobre prakse, znanja in skupnega sodelovanja ter zagotavljanja enotnih stališč. "Posebej pomembno je dobro sodelovanje nadzornikov z ministrstvom, ki je pristojno za zakonodajo," navajajo.
Povečati bi bilo treba število sestankov regijskih koordinacij inšpekcij, število nadzorov izvajalcev del v gozdovih, tudi zunaj rednega delovnega časa, komisija priporoča tudi sodelovanje več različnih inšpekcij pri skupnem nadzoru. "Potrebna je kadrovska krepitev organov," ugotavlja.
Med priporočili stabše krepitev sodobne informacijske podpore za medsebojno povezljivost in izmenjavo informacij in podatkov različnih nadzornih organov ter več poudarka na preventivi in ozaveščanju.
Finančna uprava je sicer lani opravila 11.995 nadzorov dela in zaposlovanja na črno, zlasti je bilo več nadzorov, povezanih s spoštovanjem koronskih pravil. Na področju zaposlovanja na črno je Furs opravil 2680 nadzorov. Delež nadzorov s kršitvami je znašal povprečno 23 odstotkov.
Policija v primerih kaznivih dejanj zaposlovanja na črno lani ni ugotavljala bistveno drugačnih načinov izvrševanja kaznivih dejanj glede na prejšnja leta. Največkrat gre za opravljanje dela brez prijave v ustrezno zdravstveno zavarovanje in brez ustreznih dovoljenj za delo. V sklopu kaznivih dejanj zoper delovno razmerje in socialno varnost, v katerega spada kaznivo dejanje zaposlovanja na črno, sta najpogosteje neizplačevanje plač oziroma neplačevanje davkov in prispevkov zaposlenim ter kršitve glede sklenitve oziroma nezakonitega prenehanja delovnega razmerja.
V nadzoru dela na črno sodeluje tudi vrsta inšpektoratov: tržni, inšpektorat za delo, pa inšpektorati za notranje zadeve, za šolstvo in šport, za okolje in prostor, za infrastrukturo, za kmetijstvo ter zdravstveni inšpektorat. Ti so za leto 2021 večinoma poudarjali nadzore, povezane z epidemijo covida-19, ter potrebo po sodelovanju, še razkriva poročilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje