Kot so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je obisk ministrice Mateje Čalušić na Kitajskem nadaljevanje krepitve sodelovanja med državama ter sledi obiskom podpredsednice vlade in zunanje ministrice Tanje Fajon ter gospodarskega ministra Matjaža Hana, ki sta letos z gospodarsko delegacijo že obiskala Kitajsko. Obenem predstavlja tudi nadaljevanje uspešnega dialoga, vzpostavljenega z obiskom predsednika odbora nacionalnega ljudskega kongresa Kitajske za kmetijstvo in podeželje Du Jiahaoa pred mesecem dni v Ljubljani.
Kot častna gostja sejma ProWine je Čalušić skupaj s slovenskimi vinarji, ki so se predstavljali na slovenski stojnici, Slovenijo postavila na vinski zemljevid ponudnikov vrhunskih vin na kitajskem trgu. V nagovoru je poudarila pomen vinarstva v Sloveniji in poudarila, da se lahko Slovenija kljub manjši pridelavi vina po kakovosti kosa z večjimi državami.
V Šanghaju so bila slovenska vina in kulinarika pod taktirko slovenskih sommelierev in priznanega chefa Jožeta Oselija po navedbah ministrstva "odlično predstavljena velikemu številu kitajskih podjetnikov". Ministrica je prav tako sodelovala na slovensko-kitajskem poslovnem forumu o trajnostnem kmetijstvu, kjer je predstavila dobre prakse slovenskega kmetijstva in inovativne izdelke slovenskih podjetij.
"Slovenski izdelki imajo zagotovo mesto na kitajskem trgu"
Direktorica za strateški razvoj in internacionalizacijo GZS-ja Natalija Stošicki je dejala, da imajo slovenski izdelki zagotovo mesto na kitajskem trgu, ne glede na to, ali gre za vinske kleti, ki so pripravljene Kitajsko seznaniti z bogato slovensko vinarsko tradicijo, ali prehranske inovatorje, ki želijo zadovoljiti okuse potrošnikov, ki so ozaveščeni glede zdrave prehrane. Izrazila je prepričanje, da bodo slovenski izdelki na Kitajskem našli kupce.
Ministrica je skupaj z delegacijo slovenskih gospodarstvenikov obiskala podjetje Huawei, kjer so si ogledali primere dobrih praks na področju razvoja tehnoloških rešitev v kmetijstvu. Obisk je nadaljevala v Pekingu, kjer se je srečala z namestnikom kitajskega ministra za kmetijstvo in razvoj podeželja Džang Džiljem, namestnikom ministra generalne carinske uprave Vang Lingjunom in namestnikom ministra državne uprave za gozdarstvo in travinje Tang Fanglingom. Predstavila je posebnosti slovenskega kmetijskega sektorja in poudarila trajnostni način kmetovanja ter gospodarjenja z gozdovi, ki je z vidika izmenjave dobrih praks zanimiv za kitajske sogovornike.
Odprava omejitve izvoza perutninskega mesa na Kitajsko?
V okviru pogovora na kitajski generalni carinski upravi je ministrica poudarila pomen čimprejšnjega izvajanja protokola o izvozu piščančjega mesa ter podpisa protokola za prašičje meso. Kot so poudarili na ministrstvu, so se dogovorili, da bodo na začetku leta 2025 izvedli uradni nadzor obratov, kar je pogoj za odpravo omejitve izvoza perutninskega mesa na Kitajsko. Ob obisku Pekinga je ministrstvo v sodelovanju z veleposlaništvom RS organiziralo tudi tradicionalni slovenski zajtrk v sklopu tedna slovenske hrane. Dogodka so se udeležili visoki predstavniki odbora kitajskega nacionalnega ljudskega kongresa za kmetijstvo in podeželje, resornih ministrstev, gospodarskih in kmetijskih zbornic ter znanstvenih inštitutov.
Na GZS-ju pa so poudarili individualne dvostranske sestanke in srečanja s podjetji Aldi, PMG in Shanghai Yiyi International Trading, ki so med največjimi trgovci in uvozniki za živilske izdelke in vino na Kitajskem. Delegacija pa je sodelovala tudi na dvostranskem srečanju ministrice na gozdarski upravi oz. na ministrstvu za kmetijstvo in podeželje.
Za slovensko gospodarstvo je v spremenjenih geopolitičnih okoliščinah pomembno, da razprši svoj izvoz, so poudarili pri GZS-ju. Zaradi tega zato ohranjajo in krepijo internacionalizacijo. Kitajska je najpomembnejši azijski trg za EU in Slovenijo. Ta je lani iz Kitajske uvozila za skoraj dve milijardi evrov blaga, izvozila pa za 262 milijonov evrov. Menjava pri storitvah je skoraj uravnotežena, uvoz je znašal 76 milijonov evrov, izvoz Slovenije pa 72 milijonov evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje