Med osebami, ki jim najbolj grozi mučenje so zaporniki, vključno s starejšimi in invalidi, ki potrebujejo posebno nego in oskrbo.
Z namenom zaščite starejših in invalidnih oseb v krajih za pridržanje, ki spadajo med tiste, ki jim najbolj grozijo mučenje in drugo kruto, nečloveško ali ponižujoče ravnanje ali kaznovanje, je v okviru mreže Državnih preventivnih mehanizmov Jugovzhodne Evrope na Dunaju 21. in 22. junija potekalo srečanje. Udeleženci so ob koncu srečanja sprejeli sklepe in priporočila, namenjena krepitvi zaščite teh ranljivih skupin in s tem v podporo vsem žrtvam mučenja, so sporočili iz varuhove pisarne.
Priporočeno je, da so starejši zaporniki nastanjeni med splošno zaporniško populacijo, njihove nastanitvene zahteve pa morajo ustrezati njihovim potrebam po spoštovanju njihovega dostojanstva. Zapornike, ki zaradi starosti ali telesne invalidnosti potrebujejo posebno nego, je treba oskrbovati v ustreznih prostorih, v vseh popravnih ustanovah pa naj bo na voljo ustrezno število usposobljenih negovalcev, so sporočili.
Člani Državnih preventivnih mehanizmov Jugovzhodne Evrope so prepričani, da bi moralo biti osebje, ki je vključeno v nadzor takšnih zapornikov, redno deležno posebnega usposabljanja. Ko za starejše zapornike skrbijo drugi zaporniki, je te treba ustrezno podpreti in usposobiti, treba pa je urediti in razjasniti tudi vprašanja odgovornosti zaradi morebitne slabe oskrbe. Člani mreže so še priporočili, naj državni organi pri pripravi na izpustitev te ranljive skupine zagotovijo ustrezno pomoč glede na potrebe posameznika.
Državni preventivni mehanizem v Sloveniji je samo lani opravil 60 preventivnih obiskov krajev odvzema prostosti, s katerimi preprečuje mučenje ali drugo slabo ravnanje, in izdal 501 priporočilo, kar je skoraj 200 priporočil več kot leto prej. Pri svojih obiskih ni ugotovil primerov mučenja ali drugega krutega kaznovanja ali ravnanja.
Na ta dan je pred natanko 35 leti začela veljati Konvencija Združenih narodov proti mučenju in drugemu krutemu, nečloveškemu ali ponižujočemu ravnanju ali kaznovanju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje