Kot je še zapisal na družbenem omrežju X, ga želi uskladiti z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU-ja Josepom Borrellom in državami kvinte – ZDA, Veliko Britanijo, Francijo, Italijo in Nemčijo.
Pahor je na začetku meseca potrdil, da želi na položaju posebnega odposlanca EU-ja za dialog med Beogradom in Prištino naslediti Miroslava Lajčaka. Podporo pri tem mu je že izrekel premier Robert Golob.
V današnjem sporočilu na X je Pahor v povezavi s tem zapisal, da zaradi potegovanja za položaj do nadaljnjega ne bo odgovarjal na novinarska vprašanja in prošnje za intervjuje.
Ob koncu mednarodne konference na temo Zahodnega Balkana, ki jo je prejšnji teden v Ljubljani organiziral njegov zavod Prijatelji Zahodnega Balkana, je Pahor opozoril, da je dialog med Srbijo in Kosovom zastal. Prepričan je, da brez dialoga ne bo mogoče doseči ciljev za zagotovitev varne prihodnosti obeh držav.
Posebnega odposlanca, ki poleg dialoga med Srbijo in Kosovom pokriva tudi druga regionalna vprašanja na Zahodnem Balkanu, predlaga visoki zunanjepolitični predstavnik EU-ja. Odločitev sprejme Svet EU-ja oziroma države članice.
Položaj odposlanca od aprila 2020 zaseda slovaški diplomat Lajčak, ki mu je Svet EU-ja julija 2022 mandat podaljšal še za dve leti, in sicer do 31. avgusta letos.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje