Med organizacijami, ki so se podpisale pod javni poziv, so Srebrna nit, Zbornica zdravstvene in babiške nege, Skupnost socialnih zavodov Slovenije, Amnesty International, sindikat upokojencev, socialna zbornica, Združenje za državljanski nadzor zdravstvenega varstva ZaNas, zveza društev upokojencev in Sindikat zdravstva in socialnega varstva.

Kot so zapisali v pozivu, zahtevajo tudi, da pristojni izpolnijo podana zagotovila o doslednem vključevanju deležnikov, strokovne in zainteresirane javnosti, v vse stopnje oblikovanja omenjenih dokumentov.

Zakon o dolgotrajni oskrbi je DZ potrdil 9. decembra in določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim, ki so trajno odvisni od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Med drugim jasno definira pravice, ki se uvajajo postopoma do leta 2024, ko se bodo izvajale vse oblike dolgotrajne oskrbe po tem zakonu.

V združenju za dostojno starost Srebrna nit so nad zakonom razočarani, saj ta po njihovem mnenju ne rešuje temeljne težave, ki se vleče že 20 let, to je sistemsko stabilno financiranje dolgotrajne oskrbe. Kot je v javnem pismu, ki so ga poslali kmalu po potrditvi zakona, zapisala predsednica Srebrne niti Biserka Marolt Meden, jih skrbi, kdo in kdaj bo začel trdo delo in bo v pogovorih s stroko, izvajalci in uporabniki pripravil vse potrebne podzakonske akte, ki naj bi prinesli konkretne rešitve ter pogoje izvajanja dolgotrajne oskrbe.