Predsednica DZ-ja idejo podpira, saj morajo imeti otroci po njenih besedah svojega zagovornika, ki "bedi nad njihovimi koristmi in pravicami".
Kot je povedala predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) Darja Groznik, želijo otroke čim bolj vključiti v vse teme, ki jih zadevajo. Ob tem pozdravljajo podporo predsednice DZ-ja za vzpostavitev varuha otrokovih pravic. "Še posebej nas veseli, da predsednica državnega zbora podpira naša dolgoletna prizadevanja, da tudi Slovenija stopi korak naprej pri zagotavljanju in upoštevanju osnovnih koristi otrok in osnovnih pravic, ki so zapisane v konvenciji o otrokovih pravicah," je povedala po srečanju.
Po besedah Klakočar Zupančič je vloga varuha otrokovih pravic še posebej pomembna v sodnih postopkih. Po navedbah predsednice DZ-ja je bila pobuda že vložena od državnega sveta, ki to idejo tudi podpira. "Vlada je tista, ki bo iskala najučinkovitejše rešitve, mi pa bomo opozarjali na to, da se ne pozablja na socialno najšibkejše in predvsem na otroke," je dodala.
Na ZPMS-ju po besedah Darje Groznik menijo, da potrebuje Slovenija zaradi številnih težav specializirano institucijo, ki se ukvarja izključno s temi težavami, kar se je še posebej pokazalo v času covida-19. Kot je pojasnila, je epidemija povzročila veliko psihičnih stisk, zaradi česar je treba obdobju po covidu-19 posvetiti posebno pozornost. Po njenih besedah je treba okrepiti šolske svetovalne službe, ZPMS pa skrbijo tudi dolge čakalne vrste pri specialistih, kot so klinični psihologi in pedopsihiatri.
Težave želijo postaviti na politično agendo zato, da se stvari na tem področju spremenijo, hkrati pa vzpostaviti varuha otrokovih pravic, ki se bo zavzemal za to, da se bo tudi na področju zagotavljanja duševnega zdravja stanje spremenilo. Sicer na ZPMS-ju že opažajo porast prošenj za pomoč in pričakujejo turbulentno jesen, ko bo zelo veliko prosilcev za pomoč.
Predsednici DZ-ja in ZPMS-ja sta govorili tudi o organizaciji otroškega parlamenta in učni uri parlamentarizma s predsednico DZ-ja.
Projekt otroškega parlamenta traja po besedah predsednice DZ-ja že več kot trideset let, v novi sestavi DZ-ja pa bodo projekt nadaljevali in ga po možnosti tudi nadgradili. Predvsem želijo, da otroci dobijo svoj glas tudi v DZ-ju in da se tam pogovarjajo o temah, ki jih zanimajo in s katerimi se srečujejo ter so za njih pereče, pa tudi o parlamentarnih temah, je dejala Klakočar Zupančič.
O projektu učne ure parlamentarizma s predsednico državnega zbora bodo po besedah Klakočar Zupančič razmislili, vanj pa bodo vključili tudi ustrezno službo državnega zbora, tudi tam namreč potekajo projekti vključitve mladih in otrok v delo DZ-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje