S tem je ogroženo izplačilo poklicnih pokojnin nekaterim zavarovancem, svarijo predstavniki zavarovancev.
Odbor sklada je tripartitno strokovno telo, ki nadzira upravljanje sredstev zaposlenih na težkih in do zdravja škodljivih delovnih mestih, upravičenih do poklicne pokojnine. Odbor sklada, ki je v upravljanju Kapitalske družbe, skrbi za nadzor, plemenitenje sredstev in izplačilo poklicnih pokojnin upravičencem. Zavezanci za plačilo prispevkov za poklicno zavarovanje so delodajalci.
Prispevna stopnja se po navedbah predstavnikov zavarovancev niža vse od leta 2010, ko je znašala 10,55 odstotka. V letu 2014 je bila 9,25 odstotka, leta 2017 pa so se začela uvajati in podaljševati prehodna obdobja, na podlagi katerih se je prispevna stopnja začasno znižala na približno osem odstotkov. Člani odbora iz vrst predstavnikov zavarovancev so na seji v četrtek zahtevali, da se mora petletno podaljševanje znižane prispevne stopnje končati, prispevna stopnja pa se mora vrniti na raven, dogovorjeno s pokojninskim načrtom, torej na 9,25 odstotka.
Analiza o ustreznosti višine prispevne stopnje po njihovih navedbah namreč opozarja na nekatera tveganja v povezavi s prihodnjimi rastmi donosnosti sklada, potencialno precenjenostjo vrednosti lastniških vrednostnih papirjev, rastjo plač in s tem povezano višino izplačanih poklicnih pokojnin, inflacijo in nekaterimi projekcijami primanjkljaja sredstev pri posameznih zavarovancih.
Vse navedeno po njihovi oceni povečuje tveganja, da zavarovanci takrat, ko bi morali dobiti poklicno pokojnino, ne bodo imeli zbranih dovolj sredstev. Glede na to so začudeni, da so se predstavniki ministrstva v odboru zavzeli za vnovično podaljšanje prehodnega obdobja, kar pomeni nižja vplačila za zavarovance.
Predstavniki zavarovancev v odboru pozivajo ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja, da pred dokončno odobritvijo sprememb pokojninskega načrta še enkrat preuči podatke iz omenjene analize in odloči o višini prispevne stopnje tako, da bo sistem zagotavljal nemoteno izplačilo poklicnih pokojnin. Pod poziv so se podpisali predstavniki zavarovancev Saška Kiara Kumer in Darko Milenkovič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Peter Bršek iz KNSS Neodvisnost, Alen Pečarič iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije in Zdenko Lorber iz Slovenske zveze sindikatov – Alternative.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje