Varuh v njem med drugim izpostavlja dolgotrajnost postopkov na upravnih enotah, na ministrstvu pa zagotavljajo, da so se na problematiko odzvali z več ukrepi.

Na srečanju sta razpravljala o ključnih ugotovitvah in priporočilih, ki izhajajo iz poročila. Kot so sporočili z ministrstva za javno upravo, je Props varuha seznanil z izvedenimi aktivnostmi in ukrepi ministrstva za izboljšanje spoštovanja človekovih pravic, temeljnih svoboščin, kakovosti življenja posameznikov ter učinkovitosti in kakovosti javne uprave.

Poročilo za leto 2023 med drugim izpostavlja dolgotrajnost postopkov na upravnih enotah, zlasti pri izdaji dovoljenj tujcem in pridobivanju državljanstva. Na ministrstvu zagotavljajo, da so se na problematiko odzvali z več ukrepi, kot so dodatne zaposlitve, noveliranje zakonodaje, prenos zadev med upravnimi enotami in pomoč Upravni enoti Ljubljana pri evidentiranju dokumentarnega gradiva. "Ti ukrepi so del širšega prizadevanja za povečanje učinkovitosti upravnih enot," so zapisali v sporočilu za javnost.

Med izpostavljenimi področji v letnem poročilu je tudi vprašanje namenskega financiranja romskih skupnosti. Ministrstvo za javno upravo je v odgovor na to problematiko pripravilo predlog novele zakona, ki celovito obravnava potrebe teh skupnosti in je trenutno v postopku medresorskega usklajevanja, so še dodali.

Poleg tega je varuh človekovih pravic podal priporočilo za vključitev vsebin o človekovih pravicah v programe usposabljanja javnih uslužbencev. Na ministrstvu odgovarjajo, da so v okviru Upravne akademije že leta 2023 uvedli modul "človekove pravice in integriteta" za usposabljanje vodilnih javnih uslužbencev, v letu 2024 pa so ta sklop nadgradili z dodatnimi vsebinami o enakih možnostih.

Minister Props je ob koncu srečanja poudaril podporo prizadevanjem varuha človekovih pravic za izboljšanje kakovosti upravnih postopkov in potrdil zavezanost ministrstva k nadaljnjemu izvajanju potrebnih ukrepov za izboljšanje položaja posameznikov, so še zapisali v sporočilu za javnost.