Država je v epidemiji covida-19 priskočila podjetjem na pomoč tudi s finančno pomočjo, ki pa jo morajo zdaj vračati, če so njihovi rezultati boljši od predvidenih. V SD-ju vladi predlagajo razmislek o pretvorbi te pomoči v brezobrestna posojila. Razmere se namreč še niso umirile, prehitro vračilo pa bi podjetja izčrpalo in ogrozilo delovna mesta.
Na podlagi več protikoronskih zakonov, sprejetih v času od prve razglasitve epidemije covida-19 lani spomladi, so podjetja in samostojni podjetniki lahko zaprosili za različne vrste pomoči, med drugim za ohranjanje delovnih mest, kritje fiksnih stroškov ter ohranjanje likvidnosti. Do zdaj je bilo teh ukrepov izplačanih za približno 4,9 milijarde evrov, če so upravičenci medtem rezultate presegli, pa morajo zdaj pomoč vračati.
Vendar se razmere še niso umirile, grozi četrti val epidemije in prehitro vračanje pomoči bi podjetja izčrpalo in jih ogrozilo. "Mi pa potrebujemo delovna mesta, ta podjetja je treba ohraniti," je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejal predsednik sveta SD-ja za finance Milan Cvikl. Če bi sredstva, ki jih morajo upravičenci vrniti, pretvorili v brezobrestna posojila, bi se podjetja finančno okrepila in bila sposobna ohraniti delovna mesta, je dodal.
Podjetnik Sandi Češko, je pojasnil, da pobuda vladi, naj covidno pomoč pretvori v vsaj petletna posojila brez oz. z zelo nizko obrestno mero, temelji na pogovorih s podjetniki, ki so zaskrbljeni nad hitrim vračanjem pomoči. "Razmere se še niso umirile in podjetja niso bila sposobna ustvariti akumulacije, iz katere bi lahko vrnila pomoč," je dejal. Prav tako dodatna finančna sredstva potrebujejo tista, ki uspešno poslujejo, da bi lahko na novo zaposlovala.
Cvikl je predlog za pretvorbo izplačane finančne pomoči v posojila oprl na podatke o javnem dolgu. Ta je na ravni 86 odstotkov bruto domačega proizvoda, razmere pa se še slabšajo, torej bomo z visokim dolgom soočeni še kar nekaj časa. Vrniti pa ga brez delovnih mest ne bo mogoče. "Zato je treba za vsako ceno ohraniti delovna mesta in vlada, ki zahteva vračanje pomoči, po našem mnenju deluje neustrezno," je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje