Obsežen spominski program se začenja danes s prvim iz serije tematskih podkastov, v katerem bodo poznavalci spregovorili o srebreniškem genocidu.
Letos mineva 30 let od enega največjih zločinov proti človečnosti na evropskih tleh, genocida v Srebrenici, v katerem so pripadniki vojske Republike srbske samo v nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubili 8372 Bošnjakov.
V okviru spominskega programa z naslovom 8372 živih spominov, ki ga v sodelovanju s partnerji iz Slovenije in BiH pripravlja Kulturno-izobraževalni zavod Muslimanskega kulturnega centra Ljubljana (MKC), bo v prihodnjih dneh in tednih potekala vrsta dogodkov in aktivnosti.
Spominski program odpira prvi iz serije tematskih podkastov na temo srebreniškega genocida, ki bo objavljen danes. V njem bosta politologa Jovana Mihajlović Trbovc in Faris Kočan spomnila na ozadje genocida, dogodke, ki so privedli do genocida, in razmišljala o tem, kakšne posledice je imel srebreniški genocid v mednarodno-pravnem okolju in česa nas je naučil.
V Cankarjevem domu bodo 22. januarja odprli razstavo časopisnih naslovnic in izrezkov iz slovenskega, bosanskega in svetovnega tiska, ki jih je izbral novinar in urednik Ali Žerdin. Razstava z naslovom Vesti, ki niso zbudile vesti ponuja pretresljiv vpogled v novinarsko pokrivanje ene največjih človeških tragedij po drugi svetovni vojni.
Odprtja razstave se bodo udeležili tudi gostje iz BiH-a, med njimi Fikret Alić, čigar podoba na naslovnici ameriške revije Time iz leta 1992, ko je koncentracijsko taborišče v okolici bosanskega Prijedora odkril novinar časnika Newsday, je postala simbol vojne v BiH ter simbol nasilja enot poveljnika vojske Republike Srbske Ratka Mladića nad civilisti.
V sodelovanju s Spominskim centrom Srebrenica bo aprila v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije v Ljubljani na ogled razstava video pričevanj preživelih, ki so si svoj novi dom ustvarili v Sloveniji, razstavljeni pa bodo tudi njihovi osebni predmeti iz časa genocida v Srebrenici.
Program bo v prvih dneh julija sklenila spominska slovesnost, s katero se bo pod pokroviteljstvom predsednice republike Nataše Pirc Musar Slovenija tudi uradno poklonila spominu žrtvam srebreniškega zločina, so sporočili iz MKC-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje