Svet RTV Slovenija je razpis za novega predsednika uprave objavil 11. julija, potem ko je nekdanji predsednik uprave Zvezdan Martić konec maja podal odstopno izjavo zaradi izgube zaupanja pri večini svetnikov.
Na razpis so prispele tri vloge, razpisna komisija pa je v torek ugotovila, da so vse tri prispele pravočasno. Kot je na seji pojasnil član Sveta RTV in predsednik komisije za kadrovske in pravne zadeve Andrea Bartole, so morali pozneje sejo razpisne komisije prekiniti, saj zaradi obveznosti nekaterih članov niso bili več sklepčni. Komisija tako še ni končala ocenjevanja, ali prijavljeni izpolnjujejo pogoje, zato bodo na ponedeljkov pogovor povabili vse tri – Natalijo Gorščak, Mirka Štularja in Borisa Tomašiča.
Pogovori bodo potekali v ponedeljek med 15. in 18. uro na seji komisije za kadrovske in pravne zadeve. Predsednik sveta RTV Slovenija Goran Forbici je dodal, da se seje lahko udeležijo vsi člani sveta, ki bi želeli sodelovati.
Kandidati za predsednika uprave bodo imeli v uvodu na voljo 15 minut za predstavitev, nato bodo sledila vprašanja. Svetniki bodo o predsedniku uprave glasovali na izredni seji, ki bo predvidoma v sredo. Še pred tem pa mora komisija na ločeni seji oceniti, kateri kandidati izpolnjujejo pogoje.
Opozorila o nakopičenih težavah in potrebi po novi sistematizaciji
Gorščak je na seji sicer opozorila, da so se z leti nakopičile kadrovske nepravilnosti, čez poletje pa se je nezadovoljstvo med zaposlenimi v zavodu stopnjevalo. Po njenih besedah so prve razlike med pogodbami nastale, ko so konec leta 2016 začeli zaposlovati honorarne sodelavce na delovna mesta, za katera nimajo ustrezne izobrazbe.
Ker se pogodbe, s katerimi je nekdanja uprava omilila razlike, iztekajo, zdaj iščejo rešitve, kako jih spet omiliti. Na sestanku s televizijskimi kolegi so se strinjali, da je edina prava pot priprava nove sistematizacije. Delavski direktor Franci Pavšer je dodal, da so že oblikovali skupino za sistematizacijo.
Direktorica Televizije Slovenija Ksenija Horvat, direktor Radia Slovenija Mirko Štular in direktorica Digitalnih vsebin Kaja Jakopič so dejali, da je bilo poletje zaradi velikih športnih dogodkov z vidika gledanosti, poslušanosti in klikanosti boljše od pričakovanj. Svetniki so po dolgi razpravi o gledanosti sprejeli sklep, s katerim so upravi naložili, naj do konca septembra pripravi analizo vzrokov za padec gledanosti Televizije Slovenija med januarjem in junijem letos.
Komisija za nadzor poslovanja je omenjeni sklep predlagala zaradi "drastičnega padca gledanosti Televizije Slovenija za 17 odstotkov v prvih šestih mesecih", je na seji dejal predsednik komisije Boštjan Ogris. Svetniki pa so v razpravi poudarili, da je analiza padca gledanosti nujna in da zanjo ne iščejo krivcev, temveč želijo preprečiti, da bi se ta še kdaj ponovil.
Horvat to pripisuje 364 uram premiernega programa manj kot v istem obdobju lani, s čimer se je strinjala tudi Gorščak. Ta je dodala, da je dejanska gledanost mnogo višja, saj meritve ne zajemajo vseh, ki RTV spremljajo na računalniku, telefonih ali prek aplikacij telekomunikacijskih ponudnikov. Dodala je, da so se z izvajalcem merjenja gledanosti dogovorili, da bodo povečali vzorec na 700 gospodinjstev in skušali doseči dogovor z operaterji za podatke o gledanosti.
Veliko slabe volje zaradi TV-prodaje
Namestnica predsednika sveta Špela Stare je opozorila, da je veliko slabe volje v javnosti povzročila televizijska prodaja. Temu je pritrdila varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev Marica Uršič Zupan, ki je poleti zaradi tega dobila številne pritožbe. "Gledalci dejansko pravijo, da zamerijo RTV Slovenija kot javnemu zavodu, da ima toliko TV-prodaje. Pravijo celo, da uhajajo drugam, da izgubljajo zaupanje v javno RTV, in menijo, da te vsebine ne sodijo na javni medij," je opozorila.
Horvat se strinja, da je TV-prodaje preveč, in je prepričana, da to škoduje gledanosti in ugledu, a v tem trenutku zaradi finančnih razmer nimajo alternative. Dodala je, da so po sklepih zdravstvenega inšpektorata takoj ukrepali in skušali preprečiti škodo.
Na seji so obravnavali tudi poročilo o poslovanju RTV Slovenija med januarjem in junijem letos, ko je zavod ustvaril presežek prihodkov nad odhodki v vrednosti 1,32 milijona evrov. Ocenjujejo, da bo RTV Slovenija leto 2024 zaključila s presežkom odhodkov nad prihodki v vrednosti 2,6 milijona evrov, zato so sprejeli sklep, naj uprava še naprej skrbno nadzira stroške poslovanja RTV Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje