Državni zbor je namreč prejšnji teden sklep o ustanovitvi komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb DZ-ja zavrnil, saj je bilo za večino poslancev sporno predvideno članstvo predsednika SDS-a Janeza Janše v njej.
Vodje poslanskih skupin, podpredsedniki DZ-ja in predstavnika narodnih skupnosti so na današnjem posvetu pri predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu sklenili, da bodo posamezne poslanske skupine znova poslale seznam tistih poslancev, ki jih predlagajo v to komisijo. DZ bo o tem glasoval na naslednji, verjetno izredni seji, je pojasnil Brglez. Poudaril je, da že zamujajo, zato je nujno, da se komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb oblikuje.
Na vprašanje, ali bo podprl predlog za spremembo zakona o poslancih, s katerim pravnomočno obsojeni posameznik več ne bi mogel kandidirati za poslanca, je opozoril, da to ne bi rešilo tega zapleta. "Kot predsednik DZ-ja ne morem preko svojih pooblastil, zadeva se mora rešiti na mandatno-volilni komisiji. Ta trenutek imajo 90 poslancev, ki imajo polna pooblastila. Hkrati imamo situacijo, ko za komisijo, ki za ustanovitev potrebuje 46 glasov poslancev, nimamo teh glasov. Upam, da jih bomo imeli na naslednjem glasovanju," je še dejal Brglez.
Cerar: Če kdo zavlačuje, je to SDS
Mandatar Miro Cerar pa je po parafiranju koalicijskega sporazuma na vprašanja novinarjev o tem zapletu opozoril: "Če SDS za to funkcijo predlaga kandidata, ki je pravnomočno obsojen za dejanje, ki je zelo obremenilno, potem je seveda popolnoma nemogoče pristati na to, da bo tako pomembna komisija s tako pomembno nalogo imela v svojih vrstah pravnomočno obsojenega poslanca."
V tem primeru je po Cerarjevi oceni "popolnoma jasno, da če gre tukaj za kakršno koli zavlačevanje ali oviranje, je to na strani SDS-a. Oni vztrajajo na popolnoma nesprejemljivem predlogu in na nepravilen način uporabljajo proceduro. Morali bi pustiti prostor, da se ta komisija oblikuje tako, kot je treba. Zagotovo pa bodo tako naši kot koalicijski poslanci v čim krajšem času našli pravo rešitev", je še dejal.
Grims prepričan, da je Janševa obsodba le izgovor
Na zavrnitev ustanovitve komisije DZ-ja za nadzor omenjenih služb se je na današnji novinarski konferenci odzval tudi poslanec SDS-a Branko Grims, ki je opozoril, da so v tem trenutku varnostne in obveščevalne službe povsem brez vsebinskega nadzora. Po njegovih besedah takšno stanje koristi Alenki Bratušek, po oblikovanju nove vlade pa bo koristilo Miru Cerarju.
Da omenjena komisija v DZ-ju ni bila potrjena, se je po Grimsovih besedah zgodilo prvič v zgodovini. Pri tem je dejal, da so se v preteklosti varnostne in obveščevalne službe že uporabljale za različne aktivnosti, uperjene proti stranki SDS. "Seveda na povsem nezakonit način," je dodal.
Dejal je, da mu je jasno, zakaj se tako krčevito borijo, da Janša ne bi bil član tega nadzora. "Ker pač te stvari pozna in jih je tudi doživel, doživel pa jih je tudi SDS kot čisto zlorabo v prejšnjih letih na lastni koži," je pojasnil. Meni, da se v DZ-ju kot izgovor uporablja dejstvo, da je bila proti Janši izrečena sodba in da je zato neprimeren za članstvo v komisiji.
Poslanci stranke ZaAB pa so zaradi zapletov v povezavi z ustanovitvijo komisije DZ-ja za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb v DZ vložili predlog novele zakona o parlamentarnem nadzoru obveščevalnih in varnostnih služb.
Določiti želijo, da poslanec, ki je obsojen ali zoper njega potekajo kazenski postopki, ne more opravljati nadzora nad organi pregona, ki zoper njega vodijo te postopke. Kot pojasnjujejo, namreč komisija lahko od policije kadar koli zahteva tudi podatke o nadzorovanih ukrepih, ki še niso zaključeni. "Zdi se nam neprimerno, nemoralno in neetično, da bi bil lahko član komisije poslanec, ki je sam deležen takšnih ukrepov," so pojasnili.
S predlogom novele zakona pa bi uvedli tudi posamično glasovanje o vsakem kandidatu za člana komisije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje