Predsednica Nataša Pirc Musar tudi tokrat ni ugotovila zadostne podpore za katerega koli od kandidatov za varuha človekovih pravic. Foto: BoBo
Predsednica Nataša Pirc Musar tudi tokrat ni ugotovila zadostne podpore za katerega koli od kandidatov za varuha človekovih pravic. Foto: BoBo

Predsednica države Nataša Pirc Musar je ta teden odvodila nov krog posvetovanj po tistem, ko se na posvetovanjih v sredini januarja tako za novega guvernerja Banke Slovenije kot tudi za varuha človekovih pravic še ni nakazala jasna podpora med poslanci kateremu od kandidatov za omenjeni funkciji.

V torek se je Nataša Pirc Musar sestala z vodjo poslancev SDS-a Jelko Godec, ki po srečanju ni dajala izjav, danes (sreda) pa še z ostalimi poslanskimi skupinami.

Tokrat so sogovorniki pozornost namenili predvsem vprašanju kandidata za varuha človekovih pravic, spregovorili pa so tudi o nekaterih drugih kandidacijskih postopkih, ki so v teku, med njimi prosto mesto sodnika na Sodišču EU-ja in drugega namestnika predsednika Računskega sodišča, so po zaključenih posvetovanjih sporočili iz urada predsednice republike.

Kot so zapisali, predsednica tudi tokrat ni ugotovila zadostne podpore za katerega koli od kandidatov za varuha človekovih pravic, zato bo v naslednjih tednih opravila še tretji krog posvetovanj. "Predsednica republike ocenjuje, da bi nov krog pogovorov s poslanskimi skupinami bistveno olajšala vsaj koalicijsko usklajena stališča," so navedli v uradu. Obenem pa so še napovedali, da bo predsednica še naprej aktivno vlagala vse napore za iskanje primernih kandidatov, ki bodo funkcije opravljali strokovno in neodvisno ter bodo imeli potrebno podporo poslancev.

Tudi vodje poslanskih skupin parlamentarnih strank so že dopoldne ob odhodu iz predsedniške palače ocenjevali, da vprašanje imenovanja varuha, za kar je potrebna dvotretjinska večina, ostaja odprto in tudi ne pričakujejo, da bi do uskladitve prišli že danes.

Vodja največje poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič. Po srečanju je v izjavi novinarjem dejala, da vprašanje varuha, za imenovanje katerega je potrebna dvotretjinska večina, ostaja odprto in tudi ne pričakuje, da bi ga lahko uskladili že na teh pogovorih.

V koalicijskih SD-ju in Levici so ob tem poudarili, da se bodo glede kandidata najprej morale poenotiti koalicijske partnerice, zatem pa bo treba doseči še manjkajoče število glasov opozicijskih poslancev.

Dvotretjinske večine oz. 60 glasov nima namreč, kot je ugotovila tudi Nataša Pirc Musar, za zdaj zagotovljenih še nihče. Te pa bo ob glasovih v koaliciji mogoče doseči s podporo opozicijskih poslancev.

"NSi bo tu politično korektna," je tokrat zatrdil vodja poslancev NSi-ja Janez Cigler Kralj. Po njegovih besedah se v stranki zavedajo teže tistega, od katerega je lahko odvisna dvotretjinska večina.

Vodja poslanske skupine italijanske in madžarske narodne skupnosti Felice Ziza je po pogovoru pri predsednici dejal le, da se jasna usklajenost glede favorita za varuha še ne nakazuje, bosta pa poslanca manjšin podprla tistega kandidata, za katerega se bo izkazalo, da bodo poslanske skupine poskušale zbrati 60 glasov za izvolitev. Enako bo ravnal tudi samostojni poslanec Dejan Kaloh.

Samostojna poslanka Mojca Šetinc Pašek je pogovore pri predsednici označila kot konstruktivne. Posameznih imen ni želela komentirati, je pa navedla, da je večina kandidatov za varuha primernih. Upa, da jim v pogovorih uspe priti skupaj do glasov, potrebnih za izvolitev. Posvetovanj sta se udeležila tudi samostojna poslanca Eva Irgl in Anže Logar, slednji pogovorov ni komentiral.

Kdo bo varuh človekovih pravic?

Sicer ni skrivnost, da bi si predsednica na mestu varuhinje želela kandidatko Katarino Bervar Sternad, pri čemer naj bi bila ob zagotovljeni podpori za njeno izvolitev pripravljena stopiti korak nazaj tudi pri koalicijski kandidatki za mesto na čelu Banke Slovenije. A po neuradnih informacijah že v največji vladni stranki za zdaj naj ne bi bilo zagotovljenih vseh 39 poslanskih glasov v podporo Katarine Bervar Sternad, več možnosti, da dobi vse glasove Svobode, naj bi imel kandidat Andraž Zidar.

To stališče je sicer danes nekaj obrvi privzdignilo tudi med koalicijskima partnericama, a v teh v neformalnih pogovorih zatrjujejo, da se bodo v poslanskih skupinah o tem še pogovorili. SD je sicer v prejšnjem krogu posvetovanj podporo izrazil aktualnemu varuhu Petru Svetini, v Levici so bili naklonjeni predsedničini kandidatki.

Aktualnemu varuhu Petru Svetini pa se bo mandat iztekel konec februarja.

Saša Jazbec za guvernerko?

V uradu predsednice niso podrobneje komentirali imenovanja guvernerja Banke Slovenije. Koalicijski partnerji so sicer v izjavah znova poudarili, da so usklajeni glede kandidatke, državne sekretarke na finančnem ministrstvu, Saše Jazbec. Okoli nje se je koalicija poenotila že ob prvem glasovanju, ko je predsednica na to mesto predlagala nekdanjega premierja in finančnega ministra Antona Ropa.

Predsednica novega kandidata za guvernerja Banke Slovenije išče po tistem, ko njen prvi predlog kandidature nekdanjega premierja in finančnega ministra Antona Ropa v DZ-ju ni prejel zadostne podpore.

Foto: BoBo
Foto: BoBo