Zeleno-modra romska zastava s kolesom in šestnajstimi prečniki. Zelena simbolizira prostranstvo narave in svobodo gibanja. Modra simbolizira neskončno nebo, kolo v sredini zastave pa večno potovanje romskega naroda. Foto: Shutterstock
Zeleno-modra romska zastava s kolesom in šestnajstimi prečniki. Zelena simbolizira prostranstvo narave in svobodo gibanja. Modra simbolizira neskončno nebo, kolo v sredini zastave pa večno potovanje romskega naroda. Foto: Shutterstock

Svetovni dan Romov je posvečen spominu na prvi svetovni kongres Romov, ki je bil 8. aprila 1971 v Londonu. Na tem kongresu so Romi uradno sprejeli ime Romi za vse pripadnike tega naroda, potrdili svojo zastavo in himno, Indija pa jih je priznala za svoje nekdanje prebivalce.

Osrednjo slovensko prireditev ob svetovnem dnevu Romov je v petek v murskosoboškem gledališču Park pripravila Zveza Romov Slovenije. Slavnostni govornik je bil minister za delo in podpredsednik vlade Luka Mesec, ki je v nagovoru poudaril pomemben prispevek Romov k slovenski kulturi.

Sorodna novica "Rome bolj kot etnična pripadnost v očeh večine opredeljuje drugačen način življenja"

Jožek Horvat - Muc opozoril na naraščajoči antiromizem

Predsednik Zveze Romov Jožek Horvat - Muc je v govoru opozoril na sodobne izzive, s katerimi se srečuje skupnost, kot so naraščajoči sovražni govor, antiromizem in posegi v avtonomijo romske skupnosti. Ocenil je, da je položaj Romov v Sloveniji v primerjavi z drugimi državami EU-ja relativno dober, vendar obstajajo področja, ki zahtevajo večjo pozornost.

Kot pozitivni premik je Muc navedel spremembo zakona o financiranju občin, ki določa namenskost sredstev za romsko populacijo, ter poudaril pomen sodelovanja romske skupnosti pri pripravi zakonodajnih rešitev. Kljub temu pa razmere na terenu ostajajo zahtevne, zlasti na področjih izobraževanja, dostopa do osnovnih komunalnih storitev in participacije Romov v lokalnem okolju.

Sistemska podpora ministrstva

Na ministrstvu za kulturo so ob svetovnem dnevu Romov poudarili, da je romska kultura pomemben del naše skupne kulture. Verjamejo, da lahko s sistematično podporo kulturi in jeziku romske skupnosti skupaj prispevajo k izboljšanju njenega položaja v družbi, so zapisali v sporočilu za javnost.

"Ob tej priložnosti se spomnimo pomena enakih možnosti, spoštovanja in vključevanja, ki jih kot družba dolgujemo tudi romski skupnosti," so zapisali.

Dodali so, da ministrstvo tudi letos aktivno podpira kulturno ustvarjanje romske skupnosti. Trenutno je odprt javni poziv za kulturne projekte kakovostne otroške literature v romskem jeziku, s katerim želijo spodbuditi bralno kulturo med mladimi Romi v slovenskem in romskem jeziku ter podpreti prevajanje v romski jezik in s tem prispevati k razvoju in ohranjanju jezika. Poziv bo odprt do porabe sredstev, najdlje do 31. julija, so navedli.

V aprilu se odpira tudi razpis za profesionalizacijo delovanja romskih društev, s čimer želijo na ministrstvu okrepiti njihovo vlogo pri razvoju kulturnega in družbenega življenja romske skupnosti. "Spoštovane Rominje in Romi, iskreno vam čestitamo ob vašem prazniku," so zapisali na ministrstvu.

Romska skupnost v Sloveniji šteje okoli 12.000 pripadnikov

Različni dogodki v Sloveniji, med drugim tudi zasaditev dveh lip

Danes bo ob svetovnem dnevu Romov v Mariboru tudi prireditev Romskega društva Romano Pralipe, ki se je bodo med drugim udeležili generalna sekretarka vlade Barbara Kolenko Helbl, minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, mariborski župan Saša Arsenovič in predsednik združenja Diaspora Roma Evropa in Balkan Arif Avdulahi.

V četrtek pa v drevoredu sožitja na Pušči pri Murski Soboti ob svetovnem dnevu Romov pripravljajo še zasaditev dveh lip in predstavitev prenovljene izdaje knjige o Vaneku Šiftarju. Prvo lipo bo zasadil prvi predsednik Slovenije Milan Kučan, drugo predsednik uprave Ustanova Šiftarjeva fundacija Marjan Šiftar. Nato bo še predstavitev dopolnjene izdaje knjige z naslovom Dr. Vanek Šiftar – slovenski romolog.

V Sloveniji po ocenah Zveze Romov Slovenije živi okoli 12.000 pripadnikov romske skupnosti, največ v Prekmurju, na Dolenjskem, v Posavju in Beli krajini.

O izzivih romske skupnosti pri nas