Takšne in drugačne misli se nam vsem pogosto podijo po glavi in pri tem niti ne pomislimo, da s tem, ko na podlagi lastnih pridobljenih prepričanj sodimo druge, hranimo predsodke do tistih, ki so od nas drugačni.
Definicije predsodkov niso enoznačne, raziskovalci jih pojmujejo bolj ali manj široko. Skupno pa jim je to, da gre za skupek nepreverjenih in neutemeljenih stališč do posameznikov ali družbenih skupin, stvari, dejavnosti in tudi idej, pri čemer veliko vlogo igrajo čustva, zato se jih je zelo težko otresti, saj so močno neodporni proti spremembam.
Ko razmišljamo o predsodkih, lahko hitro naštejemo tiste glavne, najpogostejše: rasni predsodki, etnični predsodki, spolni predsodki, predsodki v odnosu do istospolno usmerjenih, predsodki do starejših ljudi, predsodki do duševno bolnih, invalidov … in seveda v zadnjih letih predsodki do prebežnikov.
A predsodke imamo lahko do kogar koli, ki ga imamo za drugačnega od nas, za katerega mislimo, da živi/biva/obstaja na način, ki za naše pojmovanje "ni normalen", ki ni "naš", pa naj gre za odločitve o načinu prehranjevanja, načinu bivanja, načinu izražanja samega sebe skozi nekonvencionalne prakse in podobno.
Kako torej predsodke "zlomiti", če je zanje značilno predvsem to, da jih spremljajo močna čustva? Preseganje predsodkov namreč prav zato zahteva ogromno volje in lastnega preizpraševanja. Od posameznika zahteva, da pogleda globoko vase, se s svojimi čustvi sooči in si predvsem prizna, da morda nima prav.
V MMC-jevem projektu Predsodki! želimo javnosti, našim uporabnikom, ponuditi prav to. Možnost preverjanja upravičenosti lastnih prepričanj.
Pred kamero smo povabili ljudi iz različnih skupin, ki se zaradi načina življenja, življenjskih okoliščin, za katere niso sami krivi, ali pa lastnih odločitev v družbi pojmujejo kot "drugačni" od "nas" (nas, "normalnih", seveda) in se zato pogosto spopadajo s predsodki. Ne gre le za posameznike iz "najočitnejših" družbenih skupin, ampak tudi in predvsem za tiste, ki v svoji okolici izstopajo in so najmanj žrtve zaničljivih pogledov, žaljivih šal, nesramnih opazk in pripomb.
Ti posamezniki predstavljajo svoje zgodbe, svoje poglede na lastna življenja in odločitve, poleg tega pa jih soočamo z najpogostejšimi, pogosto tudi hudobnimi, neokusnimi prepričanji in jim dajemo možnost, da nanje odgovorijo in predstavijo drugo plat zgodbe.
Kakšni so torej njihovi argumenti na najpogostejša prepričanja, ki jih potiskajo v obrobne skupine družbe. Kaj je na drugi strani trditve, ki je "rodila" predsodek?
Vabimo pa vas, da pogledate vase, prisluhnete in preberete zgodbe "drugih", razmislite ter šele potem sodite.
Vabljeni k spremljanju MMC-jevega projekta Predsodki!
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje