Ali predstavlja omejitev dostopa do arhivskega gradiva Arhiva Republike Slovenije, ki je javno dostopno, nedopustno zlorabo prava, so se na tretjem nadaljevanju seje spraševali člani komisije za človekove pravice. Mirovnik Marko Hren je uvodoma poudaril, da potrebno ločiti označbe tajnosti določenih zapisov in zabojev, kar se premalo poudarja.
"Bistveni so dokumenti o Velikovcu"
Bistveni so dokumenti, ki kakorkoli zaznamujejo bombni atentat v Velikovcu in vse kar je povezano s tem napadom, je povedal Vinko Gorenak (SDS), ki meni, da se novi zakon sprejema zgolj zato, da bi se zaščitilo naročnika tega napada. Pri tem je Gorenak dodal, da gre v tem primeru za to, koliko je predsednik Türk o tem napadu dejansko vedel. Gorenak je še dodal, da je predsednik države ob ustavni obtožbi SDS-a povedal, da je za napad v Velikovcu izvedel iz medijev, zdaj pa tega, da je za napad vedel že prej ne zanika.
Potrata: Obravnavamo isto tematiko kot matični odbor
Majda Potrata iz SD-ja je poudarila, da je gradivo in tematika, ki ju obravnava komisija, identično tistemu, ki ga je na predlog SDS-a obravnaval matični odbor - odbor za kulturo, šolstvo, šport in mladino. "Pričakovala bi, da se bomo na seji pogovarjali o kršenju človekovih pravic," dodaja. Prepričana je, da iz predlaganega gradiva ne more izhajati drugače, kot da pritrdi, da gre za protipravno stanje, vendar temu ni tako. Prav tako "ni res, da v petih letih ni bilo izrečenih nobenih pomislekov glede tega zakona".
Mnenja o arhivih deljena
Predsednica komisije Eva Irgl je že v sredo poudarila, da omejevanje dostopnosti do arhivov pomeni "rušenje pravne države". Sekretar na ministrstvu za kulturo Stojan Pelko pa je dejal, da so, preden so se odločili za pripravo novega zakona, resno razmišljali o ustavni presoji spremembe zakona, ampak so prišli do sklepa, da je mnenje direktorja Sove, varuhinje človekovih pravic Zdenke Čebašek Travnik in preostalih strokovnjakov dovolj jasno, da lahko dajo spremenjen zakon pred poslance.
Izredna seja komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti se je začela že v sredo, vendar je bila zaradi redne seje državnega zbora prekinjena, podobno se je zgodilo v četrtek in petek. Omenjeno tematiko bo na seji v petek obravnaval tudi državni zbor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje