Zunanja ministrica je na pogovorih gostila predsednico Slovenske kulturno gospodarske zveze Ksenijo Dobrilo, predsednika Sveta slovenskih organizacij Walterja Bandlja, senatorko v italijanskem parlamentu Tatjano Rojc, predsednika Paritetnega odbora Marka Jarca ter deželna svetnika Furlanije - Julijske krajine Marka Pisanija in Danila Slokarja.
Tako za slovenske oblasti kot vse predstavnike slovenske manjšine v Italiji je pomembna enotnost pri zastopanju interesov slovenske manjšine, je kot ključno sporočilo pogovorov izpostavila Tanja Fajon.
Italijanski senatorki Tatjani Rojc je čestitala za ponovno izvolitev, a pri tem poudarila, da bo v prihodnosti treba zagotoviti stalni sedež za slovenskega predstavnika v italijanskem parlamentu.
Tako Tanja Fajon kot Tatjana Rojc sta poudarili, da bi lahko nova desna vlada v Italiji prinesla številne izzive za slovensko manjšino, Slovenijo in Evropo. "Mislim, da bo nova vlada vsaj navzven evropsko naravnana, tudi zaradi vseh izzivov, s katerimi se zdaj soočamo. Njeno notranjepolitično ravnanje pa je še prezgodaj presojati," je dejala Fajon.
Podobno mnenje je izrazila tudi Tatjana Rojc in zatrdila, da obstaja strah, da bi se v prihodnje lahko omejile nekatere že pridobljene pravice slovenske manjšine v Italiji. "Upam tudi, da ne bo prišlo do kakšnih neljubih incidentov s strani posebno nekaterih, ki so že v preteklosti izkazali nelojalen odnos do Slovencev," je dejala.
"Posebej moramo biti previdni tudi na zakon za manjšinske medije, da ne bi prišlo do krčenja financiranja manjšinskih medijev, saj bi to predstavljalo veliko nevarnost za našo narodno skupnost," je še dodala.
Tanja Fajon je s predstavniki manjšine med drugim govorila o izzivih pri uveljavljanju slovenskega jezika, krepitvi čezmejnega sodelovanja, posledicah vojne v Ukrajini ter o prihodih nezakonitih priseljencev v Italijo.
"Strinjali smo se, da morajo naše meje ostati odprte in da bomo storili vse, da tudi schengen popolnoma obnovimo," je dejala ministrica. V luči tega je pozdravila skorajšnji vstop Hrvaške v schengen in zatrdila, da to v ničemer ne bo izpodbijalo same razsodbe arbitražnega sodišča.
Sestanek tudi z manjšino v Avstriji
Tudi na kasnejših pogovorih s predstavniki slovenske manjšine v Avstriji je ministrica izpostavila pomen krepitve slovenskega jezika, vse od predšolske vzgoje in vrtca pa do univerz. "Pravice slovenske narodne manjšine v Avstriji so zapisane v 7. členu avstrijske državne pogodbe, pri čemer pa ocenjujemo, da člen trenutno ostaja le deloma izpolnjen," je dejala.
Podobno meni predsednik Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk Bernard Sadovnik. "Nujno je, da Avstrija to čim prej uredi, ne le za slovensko manjšino ampak za vse manjšine v državi. 7. člen ni izpolnjen, še zlasti ne na uradih in sodiščih, kjer slovenski jezik ni dostopen," je opozoril.
Prav tako je poudaril, da trenutno državljani Slovenije v Avstriji lahko zaprosijo za uporabo slovenskega jezika v sodstvu, avstrijski Slovenci pa še ne. Hkrati je izrazil željo, da se čim prej ponovno vzpostavi nemoten in prost prehod slovensko-avstrijske meje.
V bližnji prihodnosti namerava ministrica Tanja Fajon odpotovati v Rim, kjer se bo sestala z novim italijanskim zunanjim ministrom Antoniem Tajanijem. Na Dunaj pa naj bi kmalu odpotovala pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan in se sestala z avstrijsko kolegico Almo Zadić.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje