V dvorani leta 1939 postavljenega Doma rudarjev v Plajberku je 29. aprila potekala premiera filma Kje je maček v žaklju?. To je dvojezični film v ziljskem narečju, ki ga je s šolarji posnel Oskar Müller (koncept in režija), učitelj s Čajne, sicer pa kulturni posrednik in filozof. Film je nastal s sredstvi dežele Koroške v okviru projekta Schule-Jugend-Theater (kurator Herbert Gantschacher), pa tudi s podporo ljudi in podjetij.
Glavnina dogajanja v filmu je umeščena v čas ob koncu druge svetovne vojne, eden od prizorov pa je umeščen v čas bojev za Koroško, ki so sledili koncu prve svetovne vojne. Ta dramatizirani prizor prikazuje Hansa Steinacherja, prvaka nemškonacionalne, za Slovence raznorodovalne politike, ki se je leta 1892 rodil v kraju Rute/Kreuth v občini Plajberk. Otrok istega svetovnega nazora je bil tudi slikar Switbert Loibisser, čigar slike oziroma freske krasijo Dom rudarjev v Plajberku.
Filmu Kje je maček v žaklju? ne moremo očitati kake protislovenske naravnanosti, prej nasprotno. Poglavitna pripovedna štrena filma namreč z veliko simpatije pripoveduje o nemško govoreči beračici, vdovi s štirimi otroki, ki si glavnino živeža zanje izprosi prav "bei den Windischen", kakor nekateri še danes radi rečejo slovensko govorečim na Koroškem. A tudi s tem izrazom film ne reproducira zgodovinskih stereotipov, ampak v enem od sledečih prizorov tematizira prav razmerje ziljskega narečnega govora do standardnega slovenskega jezika oziroma razmerje jezik-narečje. Kako mu to uspe, lahko preverite sami na povezavi https://www.youtube.com/watch?v=TWwOUmVUPn8.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje