SCT in Primorje nista uspela z zahtevkom za revizijo za predor Markovec. Foto: MMC RTV SLO
SCT in Primorje nista uspela z zahtevkom za revizijo za predor Markovec. Foto: MMC RTV SLO
Dars bo nov razpis za gradnjo 2,1-kilometrskega predora predvidoma objavil septembra. Foto: MMC RTV SLO

Komisija je zahtevek označila kot neutemeljen, prav tako pa je zavrnila zahtevo za povrnitev stroškov, nastalih z revizijo, vlagatelj pa mora za postopek revizije plačati 10.000 evrov stroškov. SCT in Primorje sta oporekala odločitvi Darsa, ki je razveljavil razpis za gradnjo predora Markovec na hitri cesti Koper-Izola.

Družbi SCT in Primorje odločitev državne revizijske komisije ocenjujeta kot pravno napačno. Družbi sta zaradi zavrnitve revizijskega zahtevka oškodovani in razmišljata o nadaljnjih pravnih ukrepih, so sporočili iz obeh podjetij. V družbah še vedno vztrajajo, da je bila odločitev Darsa o razveljavitvi razpisa diskriminatorna in nezakonita.

Dars je namreč marca med tremi prispelimi ponudbami na razpis za gradnjo predora izbral skupino italijanskih podjetij. Poleg Italijanov sta se za gradnjo potegovala tudi konzorcij, ki ga sestavljata SCT in Primorje, ter avstrijski Strabag.

Na Darsovo odločitev sta se nato z zahtevo po reviziji pritožila SCT in Primorje, nakar je odločitev o oddaji javnega naročila revizijska komisija razveljavila. Ugotovili so namreč, da italijanski ponudniki niso izkazali potrebnih referenc. Nadzorni svet Darsa se je sredi julija odločil, da bo razpis ponovil, SCT in Primorje pa sta zahtevala, naj komisija presodi, ali naročnik ravna prav ali ne.

Komisija ni našla očitanih kršitev
"Odločitev Darsa o razveljavitvi razpisa je diskriminatorna in nezakonita, zato smo se odločili, da postopek nadaljujemo," je ob vložitvi zahteve povedal Klemen Grebenšek z SCT-ja. Revizijska komisija pa je zdaj odločila, da je njihov zahtevek neutemeljen.

V sklepu je namreč zapisala, da ima Dars vsekakor možnost sprejeti odločitev, da zavrne vse ponudbe in javnega naročila ne odda, prav tako pa je Dars, kot velevaljo predpisi, pojasnil svojo odločitev. V njej je Dars izpostavil, da želi spremeniti razpisno dokumentacijo tako, da bi povečal možnost pridobitve ponudb, kar po mnenju komisije "kvečjemu širi konkurenco, ne pa jo oži, zato tudi domnevno favoriziranje ponudnika še ne postavlja nujno v prednost, ampak ga spravi v položaj, ko se mora braniti nove konkurence."