Veliko večino dopolnil je predlagala opozicija. Foto: RTV SLO
Veliko večino dopolnil je predlagala opozicija. Foto: RTV SLO
Milan M. Cvikl (LDS)
Cvikl meni, da posebna služba za nadzorovanje izvajanja reform ni potrebna. Foto: RTV SLO
Poslanci bodo izredno zasednje nadaljevali v ponedeljek. Foto: RTV SLO
Bankovci evra
Proračun 2007 bo prvi, ki bo načrtovan v skupni evropski valuti. Foto: RTV SLO

DZ je končal obravnavo predloga proračuna za leto 2006. Pri tem je podprl 9 od 140 dopolnil. Nadaljevanje seje bo v ponedeljek.

Z dopolnili je DZ znotraj proračunske porabe prerazporedil 558,7 milijona tolarjev. Ker je s tem nastalo neskladje med splošnim in posebnim delom proračuna, mora vlada pripraviti uskladitveno dopolnilo.

DZ je zagotovil 188,9 milijona tolarjev za delovanje vladne službe za usklajevanje in spremljanje izvajanja strategije razvoja Slovenije, ki jo bo vodil minister brez listnice. S tem bo ta služba vključena v proračun kot nov proračunski porabnik.

Poslanci so podprli še dopolnila poslancev narodnih skupnosti, da se zagotovi 25,1 milijona tolarjev uradu za narodnosti, dodatnih 150 milijonov tolarjev so namenili investicijskemu vzdrževanju državnih cest (popravila bo deležna cesta Arja vas-Velenje), 10 milijonov tolarjev pa obrambnemu in zunanjemu ministrstvu za evropski letalski muzej v Mariboru. DZ je sprejel tudi dopolnilo, ki namenja tri milijone tolarjev ministrstvu za delo za Združenje proti spolnemu zlorabljanju.

Cvikl: Posebna služba ni potrebna
Sprejetju dopolnila, s katerim so zagotovili proračunska sredstva novi vladni službi za reforme, je najbolj nasprotoval poslanec LDS-a Milan M. Cvikl.

Ta je dejal, da za pripravo strategij, ki jih je država načrtovala do zdaj, ni bilo potrebno ustanavljati nikakršnih posebnih vladnih služb, ampak so jih pripravljali organi posameznih resorjev.

Splošni del že potrjen
Splošni del proračuna za leto 2006 so poslanci potrdili že na četrtkovi seji. Proračun sicer vsebuje 1.756,7 milijarde tolarjev na strani prihodkov in 1.858,1 milijarde na strani odhodkov. Proračunski primanjkljaj znaša 101,4 milijarde tolarjev, kar znaša 1,4 odstotka BDP-ja.

Poslanci bodo v nadaljevanju izrednega zasedanja v ponedeljek začeli obravnavo predloga proračuna za leto 2007.

Težave proračuna za leto 2007
Proračun za leto 2007 je prvi, ki bo načrtovan v skupni evropski valuti, pogoji za prevzem evra ga tudi vsebinsko uokvirjajo. Že zdaj je jasno, da bo potrebno naslednje leto proračun temeljito popraviti.

Ključna neznanka so evropska sredstva, saj Evropska unija še ni potrdila finančnih okvirov. Poleg tega namerava vlada prihodnje leto v proračun vgraditi tudi načrtovane reforme.

Do načrtovanih proračunskih prihodkov in njihove porabe so bile kritične opozicijske stranke, ki so tudi predlagale veliko večino dopolnil, o katerih bodo poslanci razpravljali na današnji seji.