"Vsi bi se najraje ob petkih zvečer sproščali v krogu bližnjih po napornem delovnem tednu ... in čakali na aprilske redne volitve. Vendar pa vlada vsak teden s svojimi dejanji dokaže, da moramo glasno in odločno vztrajati," so pred tokratnim protestom zapisali v Protestni ljudski skupščini. "Država ne more čakati do 24. aprila 2021. 155 dni je natančno 155 dni preveč in vsak dan priskrbi nov dokaz katastrofalne škodljivosti te vlade," menijo petkovi protestniki.
V središče tokratnega shoda so bile postavljene kadrovske menjave na policiji. "Vlada Janeza Janše je ta teden izvedla prvi očiten korak v smer državnega udara in si začela podrejati policijo," so zapisali protestniki, ki opozarjajo, da je vmešavanje politike v policijo popolnoma nesprejemljivo. Aktualno vlado ob tem obtožujejo, da to počne že od prevzema oblasti.
"Ta teden so prestopili vse meje normalnosti. Tem dejanjem jasno nasprotuje tudi celotna stroka, saj je nesprejemljivo, da ima minister proste roke pri nastavljanju kadrov v policiji, ki naj bi bila neodvisna in bi seveda po potrebi preiskovala tudi samo oblast, ko je to potrebno. Veseli smo, da so tudi sami policijski sindikati že napovedali ustavno presojo," sporočajo s Protestne skupščine.
Nagovor Petrovca, nato shod po središču mesta
Kot govorec je na protestu sodeloval tudi pravnik in kriminolog Dragan Petrovec, ki je svoje besede namenil policistkam in policistom. "Verjamemo, da so vam mnogi ukazi z vrha odveč in neprijetni, da ste jih naveličani, vendar nam je jasno, da ste ujeti v hierarhični sistem poveljevanja in tveganja neposlušnosti," je dejal Petrovec in policistom velel, naj ob tem pomislijo na "še vedno nezlomljeno pokončno držo sindikalnih predstavnikov", ter jih pozval, naj jih podprejo. "To v času rušenja temeljev države, ko ni več ne ustave ne zakonov in ne morale, ni več samo najbolj državotvorno, predvsem je najbolj človeško," je dejal in jim zaželel dovolj poguma in sreče.
V protestniškem gibanju so za tokratni shod pripravili tudi "zaščitno opremo", ki bo po besedah enega od predstavnikov petkovih protestov Jaše Jenulla "mogoče pomagala rešiti, kar je ostalo od pravne države, demokracije in ustavne ureditve". Med udeležence shoda je razdelil nalepke z različnimi napisi. Na eni od njih je nad grbom slovenske policije zapisano "v službi ljudstva, ne politike".
S Trga republike so se udeleženci protesta nato odpravili na shod po središču Ljubljane. Svoje nestrinjanje s kadrovskimi menjavami in političnim vmešavanjem v policijo so izrazili pred več državnimi institucijami. Dostop do vladne palače jim je preprečila policijska zapora Gregorčičeve ulice, nato so se odpravili do ministrstva za notranje zadeve, od tam pa nazaj pred državni zbor.
Policija ocenjuje, da se je na protestu zbralo približno 250 ljudi. Policisti so ugotovili kršitev zakona o javnih zbiranjih, zato vodijo postopek proti organizatorju. Prav tako so zaznali kršitev iz pristojnosti drugega prekrškovnega organa, ki bo o kršitvi obveščen, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje