Vlada je po Janševih  besedah kompromis glede lastninjenja Triglava našla v delovnem osnutku zakona, ki ga zaradi nasprotovanja SLS-a in DeSUS-a še ni sprejela. Foto: MMC RTV SLO
Vlada je po Janševih besedah kompromis glede lastninjenja Triglava našla v delovnem osnutku zakona, ki ga zaradi nasprotovanja SLS-a in DeSUS-a še ni sprejela. Foto: MMC RTV SLO

Stališče, da je treba s tresočo roko prodajati državne deleže, je staro in še vedno veljavno stališče SLS-a.

Podpredsednik SLS-a Janez Podobnik glede lastninjenja Zavarovalnice Triglav.
Triglav še ne gre na borzo

Zdaj veljavni zakon namreč določa, da morajo delnice Zavarovalnice Triglav na borzi kotirati do konca januarja, a je vlada to prestavila zaradi javne prodaje Triglava, ki naj bi se začela marca. Iz zdaj veljavnega zakona so tako zaradi kolizije med pravno ureditvijo pravnih naslednic pidov in pravno ureditvijo bank in zavarovalnic oboje izvzete.

Zakonska novela tako določa, da morajo biti delnice pravnih naslednic pidov uvrščene v trgovanje na organiziranem trgu vrednostnih papirjev v Sloveniji, Zavarovalnica Triglav, ki je postala pravna naslednica pooblaščene investicijske družbe Triglav Steber 2, pa je zavezana delovati po veljavnem zakonu.

Novela zakona potrebovala dodatne uskladitve
Zakon določa še, da morajo biti vse delnice takšne družbe neomejeno prenosljive, kar je neizvršljivo, saj je v koliziji z zakonom o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic, ki Kapitalski družbi prepoveduje razpolaganje z delnicami zavarovalnice, dokler ne bo sprejet poseben zakon, ki bo določil način, po katerem bodo fizične osebe upravičene do delnic zavarovalnice.

Vlada tako z novelo zakona zaustavlja postopek uvstitve delnic Zavarovalnice Triglav na borzo. Novela zakona bi morala biti v vladi obravnavana že v četrtek, a je točko zaradi potrebnih uskladitev umaknila z dnevnega reda. V četrtek bi morala vlada obravnavati tudi zakon o lastninskem preoblikovanju Zavarovalnice Triglav, a je zakon na predlog SLS-a umaknila.

Janša za kompromis pri Triglavu
Premier Janša sicer meni, da bi bil pri prodaji Zavarovalnice Triglav potreben kompromis, ki bi upošteval referendum in ustavno ureditev. Vlada je po njegovih besedah kompromis našla v delovnem osnutku zakona, ki ga zaradi nasprotovanja SLS-a in DeSUS-a še ni sprejela. Dodal je, da je bil predlog koalicijsko usklajen, pomisleke je imel le DeSUS, SLS pa je svoje stališče kasneje spremenil.

Janšo sicer veseli, da je izhodišče pri vseh predlogih, da se kapital nameni za okrepitev kapitalske osnove pokojninskega zavarovanja. "Končno smo prišli do istega cilja, treba je najti še pot, ki bo pravno korektna," je dejal. Dodal je, da so bili zapleti z referendumom o Zavarovalnici Triglav popolnoma nepotrebni.

Državni svet premierja nekoliko presenetil
Nekoliko je premierja presenetil državni svet s predlogom, ki je bil zavrnjen na referendumu. Pri tem je dodal, da to ni v skladu s slovenskim pravnim redom in zakonodajo.

Glede stališča SLS-a in DeSUS-a o nadaljnji prodaji državnega premoženja je premier dejal, da so bile nekatere odločitve o tem že sprejete in verjetno teh odločitev ne bodo spreminjali. Koncepti privatizacije so bili večinoma sprejeti v začetku mandata, vlada pa sledi tem konceptom, je še poudaril premier.

Erjavec: Sredstva od lastninjenja Triglava za pokojninsko blagajno
Na najnovejše dogodke sta se sicer že odzvala predsednik DeSUS-a Karl Erjavec, ki je ponovil stališče stranke, da je treba sredstva, ki jih bo država dobila od prodaje državnega premoženja, nameniti za dolgoročno stabilnost pokojninske blagajne, in podpredsednik SLS-a Janez Podobnik. Ta je odločitev, da si koalicija za rešitve vzame več časa, označil za pravo.

Stališče, da je treba s tresočo roko prodajati državne deleže, je staro in še vedno veljavno stališče SLS-a.

Podpredsednik SLS-a Janez Podobnik glede lastninjenja Zavarovalnice Triglav.
Triglav še ne gre na borzo