Kot je razvidno iz predloga proračuna, si občina obeta okoli 19,5 milijona evrov davčnih in skoraj šest milijonov evrov nedavčnih prihodkov, za nekaj več kot osem milijonov evrov pa naj bi bilo tudi transfernih prihodkov od države in iz evropskih virov.
Za zdaj računajo na dobrih 600.000 evrov evropskih sredstev, in sicer 160.000 evrov iz strukturnih skladov za ureditev križišča pred upravno enoto, skoraj 36.000 iz kohezijskega sklada za občinsko celostno prometno strategijo.
Iz sklada za okrevanje in odpornost so predvidena sredstva v znesku 400.000 evrov za gradnjo sončnih elektrarn na strehah javnih stavb, še okoli 23.000 evrov pa za posodobitev občinskega prostorskega izvedbenega akta.
Za odhodke bodo porabili 24 milijonov evrov
Na odhodkovni strani bodo za tekoče odhodke in transferje porabili 24 milijonov evrov, medtem ko za investicijske odhodke in transferje skupaj načrtujejo manj kot deset milijonov evrov. Občina bo ob tem nekaj več kot 1,7 milijona evrov porabila za odplačilo že najetih posojil.
Med redkimi naložbami je sicer načrtovana preplastitev Dravske ulice, za katero je rezerviranih 450.000 evrov, vse ostale infrastrukturne naložbe pa bodo odvisne od uspešnosti na razpisih za evropska sredstva in tistega, kar bodo izpogajali od države. Za obnovo in nadgradnjo vodovodnega sistema je za zdaj načrtovanih le 160.000 evrov, za ravnanje z odpadno vodo pa dobrih 220.000 evrov.
Občina bo 250.000 evrov namenila za prekrivanje strehe ptujske glasbene šole, največ pa je vreden projekt nadzidave zdravstvenega doma, za katerega je sicer predvidenih skoraj 4,7 milijona evrov, pri čemer gre v celoti za državno naložbo.
V letu 2025 naj bi bila največja naložba gradnja sončnih elektrarn
Največja občinska naložba naj bi v letu 2025 sicer bila že omenjena gradnja sončnih elektrarn na strehah javnih stavb, za katero naj bi prihodnje leto namenili skoraj 1,2 milijona evrov, v letu 2026 pa še okoli 900.000 evrov.
"Zavedamo se, da bi bilo potrebnih še precej več naložb, vendar smo se glede na finančne razmere in razpoložljiva sredstva lotili nekaterih ključnih. Med drugim končno nekaj denarja namenjamo tudi za dolgo pričakovano nadgradnjo vodovodnega sistema, saj se v prihodnjih letih obeta evropski denar in bo šlo za eno največjih naložb v vodovodni sistem v regiji," je omenila županja Nuška Gajšek.
Kot je ob tem poudarila, je žal njihov proračun brez prihodkov iz različnih razpisov visok dobrih 26 milijonov evrov, od tega imajo za 22 milijonov evrov obveznih nalog. Potem ko od preostanka denarja plačajo dolgove do bank, ostane milijon in pol evrov za naložbe, čeprav so potrebe veliko višje, je dodala županja in spomnila, da že drugo leto zapored delajo, kar pač lahko v okviru zmožnosti.
Mestni svetniki so sicer predlagani proračun pred enomesečno javno obravnavo podprli soglasno, saj jim, kot so dejali v razpravi, kaj drugega niti ne preostane. Bolj kot z občinsko upravo so bili nezadovoljni z odnosom države, ki občinam nalaga vedno nove in nove naloge, pri tem pa jim ne zagotovi dovolj dodatnega denarja. So pa nekateri med njimi opozorili tudi na to, da bi morali na Ptuju več denarja nameniti za razvojne projekte, ki bi mestu prinašali dodano vrednost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje