Napake je Računsko sodišče ugotovilo tudi pri izkazovanju postavk v bilanci stanja, RTV Slovenija pa ni poskrbel za pravno urejenost nepremičnega premoženja. Foto: BoBo
Napake je Računsko sodišče ugotovilo tudi pri izkazovanju postavk v bilanci stanja, RTV Slovenija pa ni poskrbel za pravno urejenost nepremičnega premoženja. Foto: BoBo

Po ugotovitvah Računskega sodišča je RTV Slovenija v računovodskih izkazih za leto 2022 izkazal za 3.091.996 evrov previsok presežek prihodkov nad odhodki, saj bi namesto za 96.116 evrov presežka prihodkov nad odhodki moral izkazati za 2.995.880 evrov presežka odhodkov nad prihodki.

Odpravnine kot spodbuda za upokojevanje

RTV Slovenija je po mnenju Računskega sodišča v nasprotju s predpisi v letu 2022 izrekal tudi odpovedi pogodb o zaposlitvi iz poslovnih razlogov. Ni bil namreč izkazan razlog za odpoved pogodb o zaposlitvi javnim uslužbencem iz poslovnega razloga, ampak so bile to odpovedi pogodb vsem tistim zaposlenim, ki so izrazili interes za upokojitev. K tej odločitvi jih je motiviral z obljubo višje odpravnine, ki je bila upravičena z navidezno uporabo določb Zakona o delovnih razmerjih o presežnih delavcih.

"Računsko sodišče je ugotovilo, da RTV v nasprotju z Zakonom o javnih uslužbencih ni določil potrebnega števila javnih uslužbencev na posameznih delovnih mestih in v posamezni organizacijski enoti, kar že v temelju onemogoča opredelitev, delo katerih javnih uslužbencev je postalo nepotrebno," so zapisali v revizijskem poročilu. Za najmanj sedem javnih uslužbencev je računsko sodišče lahko potrdilo, da potreba po njihovem delu zanesljivo ni prenehala, pri treh javnih uslužbencih pa bi RTV pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi moral preveriti možnost zaposlitve pod spremenjenimi pogoji.

"V nasprotju z Zakonom o delovnih razmerjih RTV kriterija za določitev presežnih delavcev ni sprejel v soglasju z reprezentativnimi sindikati. RTV je z uporabo instituta odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga in z obračunom odpravnin zaradi odpovedi pogodb o zaposlitvi javnim uslužbencem omogočil odpravnino v višjem znesku, kot bi jo prejeli, če bi se upokojili," so dodali.

RTV mora pripraviti odzivno poročilo

Računsko sodišče je od RTV-ja zahtevalo predložitev odzivnega poročila. Izdelati mora tudi analizo obstoječega stanja in dejanskih potreb po delu redno zaposlenih javnih uslužbencev na posameznih delovnih mestih in v organizacijskih enotah ter izpeljati dejavnosti za sprejetje novega akta o sistemizaciji delovnih mest, ki bo odražal dejansko potrebna delovna mesta za izvajanje nalog in v katerega bo morebitna potreba po večopravilnosti vključena v skladu z Zakonom o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, dodatni plačni razredi iz tega naslova na podlagi aneksov h Kolektivni pogodbi javnega zavoda RTV Slovenija in Kolektivni pogodbi za poklicne novinarje ter Pravilnika o večopravilnosti in združevanju dela pa se bodo javnim uslužbencem prenehali določati in izplačevati.

Računsko sodišče je izdalo tudi priporočili za povečanje učinkovitosti izterjave kratkoročnih terjatev do kupcev.

Na nepravilnosti v tem obdobju je svet delavcev RTV-ja opozarjal že dlje časa

O nepravilnostih v času direktorja Andreja Graha Whatmougha sta Svet delavcev in Konfederacija novinarskih sindikatov opozarjala že dlje časa. Da se preverijo potrebe po kadrih v posameznih enotah in nadomeščajo upokojeni sodelavci, je bila ena izmed zahtev takrat stavkajočih na RTV-ju.

Sorodna novica Forbici: Brez pomoči bi bil v igri grški scenarij

Ob nastopu novega vodstva javnega zavoda leta 2023 je novo upravo pričakalo več sto nepodpisanih ali podpisanih dokumentov, pogodb, potnih nalogov, investicij, tudi zapadlih računov. "Dodatni računi, pogodbe ipd. iz obdobja prejšnjega vodstva so na upravo prihajali še nekaj časa, saj so vodje zaradi nepodpisovanja s strani generalnega vodstva zadrževali račune pri sebi. Vse to je bistveno vplivalo na prej lažno prikazano pozitivno poslovanje," so takrat pojasnjevali na RTV-ju in dodali, da je prejšnje vodstvo poleg tega ''ustvarilo'' zaveze, ki bodo bremenile poslovanje v prihodnosti, saj je tik pred odhodom z več sto zaposlenimi sklenilo anekse za večopravilnost ali nagrajevanje do konca leta (pri nekaterih tudi do devet plačnih razredov oz. za 20 odstotkov plače).

Opozorili so tudi, da je bilo organizacijsko stanje nepregledno, saj je prejšnje vodstvo pred odhodom prerazporedilo veliko sodelavcev na delovna mesta, ki niso bila več vezana na mandat vodstva, hkrati pa jim podelilo prisojnosti za vodenje, finance itd. v drugih enotah, mimo organigrama. "Veliko dokumentov in pogodb je bilo tudi ustvarjenih mimo ustaljenih poti, pravne in kadrovske službe in elektronskega sistema, ki ga imamo na RTV Slovenija, ter jih v uradnih evidencah zavoda sploh ni."

Pred uveljavitvijo novega zakona o RTV Slovenija, ki je prinesel drugačen način upravljanja, je generalni direktor Andrej Grah Whatmough zatrjeval, da je zavod prvič po letu 2015 posloval s pozitivno ničlo. Mnogi so že takrat dvomili, da to drži.

Sorodna novica Martić: RTV najemal posojila za izplačilo plač, primopredaje ni bilo. Grah Whatmough: To so laži.

Odbor za kulturo računskemu sodišču naložil revizijo poslovanja leta 2023

Odbor za kulturo je tako leta 2023 računskemu sodišču naložil revizijo poslovanja RTV-ja. Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Marko Rusjan je takrat pojasnil, da so tudi na podlagi poročanja medijev zaznali nekaj sumov nepravilnosti pri poročilu o poslovanju RTV-ja za leto 2022 in finančnem načrtu za leto 2023.