Iz družbe Valicon so sporočili, da so tokrat izmerili podatke v posebni različici raziskave #Novanormalnost. Poleg ocene tveganja so izmerili tudi dejansko namero uporabe teh dejavnosti in destinacij ter namero uporabe nekaterih drugih storitev s področja telekomunikacij, bančništva, zavarovalništva, turizma in trgovine.
Kot najmanj tvegane so sodelujoči v raziskavi označili večerjo ali druženje s prijatelji doma, kar je kot tvegano dejavnost označilo le 15 odstotkov vprašanih, dopust v Sloveniji, ki ga kot tveganega označuje 23 odstotkov vprašanih, ter nakupovanje v manjših trgovinah, ki je tvegano za 29 odstotkov vprašanih.
Manj kot polovica vprašanih je kot tvegane označila še obisk frizerja ali kozmetičnega salona (44 odstotkov), bivanje v kampu (45 odstotkov) in vožnjo s taksijem (48 odstotkov).
Vse druge dejavnosti so pri oceni tveganja presegle mejo 50 odstotkov. Od 50 do 70 odstotkov vprašanih je kot tvegane dejavnosti ocenilo najem nastanitve Airbnb, nakupovanje v supermarketih, dopust na Hrvaškem, obisk restavracij, bivanje v hotelu, obisk bara ali lokala, rekreacijo z vodenimi vadbami in fitnes, krajša potovanja v EU-ju, ogled filma v kinematografu, obisk trgovskih centrov, sprostitev v velnesu in ogled predstave v operi, drami ali klasični koncert.
Na drugi strani lestvice najbolj tveganih dejavnosti pa je 75 odstotkov ali več vprašanih kot tvegane označilo kopanje v bazenu ali kopališču, uporabo javnega potniškega prevoza, obisk tekem oziroma športnih dogodkov, potovanja na oddaljene destinacije z letalom in obisk glasbenih koncertov ali festivalov. Kot najbolj tvegano dejavnost so v raziskavi ocenili zabavo v nočnem klubu, ki jo je kot takšno označilo 83 odstotkov vprašanih.
"Neposredne posledice sprememb v vedenju še niso nastopile v vsem svojem obsegu, a se nekaterih že precej jasno zavedamo. Z nekaterimi aktivnosti bomo vsaj začasno povsem prekinili, saj jih ne bomo želeli opravljati, zaradi ocene tveganja teh aktivnosti. Razvoj dogodkov je povzročil, da so določene omejitve prišle v našo zavest in se bomo zato izogibali določenim aktivnostim, ker nam predstavljajo nevarnost – finančno in predvsem zdravstveno. Tu gre predvsem za tiste aktivnosti, ki jih označujemo za bolj tvegane, čeprav bodo vsaj v omejenem obsegu na voljo. Tipičen primer je uporaba javnega potniškega prevoza ali javnih kopališč," so o ugotovitvah zapisali pri družbi Valicon.
V raziskavi med 25. in 30. aprilom je sodelovalo 738 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje