ZSSS opozarja na prevelik odpustek bogatejšim, ki bo nastal z znižanjem najvišje davčne stopnje, GZS pa meni, da reforme ne bodo imele večjega vpliva na gospodarstvo.
Sindikati bi sodelovali pri socialnem sporazumu
Zveza svobodnih sindikatov je sicer s predlaganimi spremembami zadovoljna, saj sta se ohranili obe stopnji DDV-ja, hkrati pa reforma krči birokracijo. Kljub splošnemu zadovoljstvu pa v ZSSS-ju opozarjajo, da predlagana najvišja 39-odstotna dohodninska stopnja pomeni prevelik odpustek najbogatejšemu sloju. Prav tako menijo da bi znižanje proračunskih prilivov lahko obremenilo socialne izdatke. Po njihovem mnenju spremembe ne smejo poslabšati položaja šolstva in zdravstva ter zniževati socialnih pravic. Prav zato so kot pomembno označili izjavo premierja Janše, ki je dejal, da se ne načrtuje krčenje socialnih pravic. Ker v predlogih ni enotne davčne stopnje, sindikati zdaj več nimajo razlogov, da ne bi sodelovali pri pogajanjih o prihodnjem socialnem sporazumu.
Damijan: "Pojedli bomo prihranke"
Nekdanji minister za razvoj Jože P. Damijan je prepričan, da vladni predlog reform za gospodarstvo ne bo imel enakih pozitivnih učinkov, kot bi jih imela enotna davčna stopnja. Povedal je, da bi v tem primeru gospodarstvo privarčevalo 60 milijard tolarjev, v primeru sprejetega predloga reform, ki predvidevajo znižanje davčnih stopenj, pa bodo šli vsi prihranki zaradi tega fizičnim osebam. To pomeni, da "bomo te prihranke pojedli, gospodarstvo pa ne bo imelo od tega niti tolarja," je dodal.
LDS: Daleč od resne reforme
V LDS-u so razočarani, saj gre po njihovem mnenju le za manjše popravke davčnega sistema. Opozorili so na neskladja predlagane davčne reforme z analizo njenih učinkov. Po njihovem mnenju je osnova take reforme varčevanje, ki pa ga proračuna za naslednji dve leti ne predvidevata. Anton Rop je predlagal, da bi v prvi stopnji naredili delno reformo, tako da bi pri dohodnini ukinili najvišji davčni razred in prilagodili druge. LDS bo predloge sicer še natančno preučil in se do njih opredelil.
SDS: Varčevanje predvsem v javnem sektorju
V SDS-u menijo, da bodo sredstva, ki bodo po uvedbi reform ostala gospodarstvu in posameznikom, vložena v nove naložbe in projekte. Posledična hitrejša gospodarska rast, nova delovna mesta in nekaj tisoč novih davčnih zavezancev bi pomagali nadomestiti davčni izpad. V stranki menijo, da bo varčevanje potrebno; kot eno izmed možnosti so omenili zaposlovanje v javnem sektorju.
SLS se bo zavzela za kmetijstvo
Koalicijska SLS ocenjuje kot pravilno odločitev, da se ne uvede prvotno predvidene enotne davčne stopnje in da se v bližnji prihodnosti ne predvideva obdavčitve nepremičnin. Nezadovoljni pa so z rešitvijo, ki uvršča ukrepe skupne kmetijjske politike in državne pomoči v davčno osnovo.
Za rast ukiniti davek na izplačane plače
Odzvali so se tudi na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Predsednik Jožko Čuk je namreč prepričan, da predlagane reforme ne bodo imele večjega vpliva na gospodarstvo, saj davek na izplačane plače ostaja. Na GZS-ju si bodo še naprej prizadevali za njegovo takojšnjo, in ne postopno odpravo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje