Pomoto pri pritisku na tipko "za" poslanec DeSUS-a Anton Urh pojasnjuje z besedami: Pač je prišlo do pomote, nenamerno, ker se ne strinjamo s tem amandmajem. To gre sto let nazaj, ne more to biti, in mi bomo na glasovanju ob tretjem branju popolnoma drugače glasovali, kot smo zadnjič."
Če bodo DeSUS-ovi poslanci pri tretjem branju torej glasovali tako, kot naj bi "pred pomoto", amandma ne bo izglasovan in tudi o registraciji "koruznikov" ne bo več govora. A ne glede na to bo celoten družinski zakonik težko dobil 46 glasov, ki jih potrebuje, če ga bo državni svet zavrnil z vetom, je za TV Slovenija poročala Urša Srdič.
Dopolnilo je ustavno sporno?
Rezultat "pomote" je naletel na precej oster odziv v javnosti, nasprotujejo pa mu ti pravniki. Dekan pravne fakultete Rajko Pirnat je dejal, da je predlog "diskriminatoren do tistih, ki bi dejansko živeli v taki skupnosti, pa je ne bi registrirali, niti se jim ne bi rodil otrok".
Po zdaj veljavni zakonodaji sta zunajzakonska partnerja moški in ženska, ki živita skupaj dalj časa. Koliko, ni določeno, kar pomeni, da ne držijo informacije o dveh ali treh letih življenja pod isto streho. Če se zunajzakonska partnerja spreta, morata obstoj zveze dokazovati na sodišču, pri čemer skupno bivanje ni pomembno. Po besedah odvetnice Antonije Zalar je pomembno, kako sta "svojo notranjo povezanost kazala navzven".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje