Finski in avstrijski preiskovalni organi so pod drobnogled vzeli nakazila z računa Riedlovega podjetja. Foto: MMC RTV SLO
Finski in avstrijski preiskovalni organi so pod drobnogled vzeli nakazila z računa Riedlovega podjetja. Foto: MMC RTV SLO

Naloga Wolfovega podjetja je bila najti lokalno podjetje, ki bi Patrii pomagalo zmagati na razpisu.

Hans Wolfgang Riedl
Pogovor z Wolfom
Pogovor z Reidlom

Avstrijski poslovnež je bil po navedbah avtorja oddaje Magnusa Berglunda glavni posrednik pri izplačilih. Riedl, za katerega so na Finskem odredili aretacijo, je za TV SLO pojasnil, v kakšnem poslovnem odnosu je s Patrio, s slovenskimi državljani, pa tudi, kakšni so bili njegovi stiki z Walterjem Wolfom.

Obtožbe o podkupninah slovenskim javnim uslužbencem so "divje špekulacije, ki niso bile dokazane", je povedal svetovalec Patrie za Slovenijo. Kot je zatrdil, ne on ne njegovo podjetje nikoli nista nakazovala denarja javnim uslužbencem, ne le v Sloveniji, ampak nikjer. Kot je pojasnil, je šlo preprosto za to, da je bilo finsko vozilo taktično in tehnično ustreznejše, pa tudi cenejše in zato je bilo po njegovem mnenju izbrano. Na podlagi pogodbe s Patrio je Riedl po svojem zatrjevanju dobil del skupne vsote in od te dogovorjeni del prenesel na podjetje g. Wolfa. "Vse je opravilo naše računovodstvo z bančnimi nakazili, vse je bilo opravljeno popolnoma transparentno," je zatrdil.

Pogovora z H. W. Riedlom in Walterjem Wolfom si lahko v celoti ogledate v pripetih videoprispevkih.


Na vprašanje, kako potem pojasnjuje, da so se predstavniki avstrijskega Interpola odločili to preiskovati, je odvrnil, da tega ne ve in da so morda dobili namig od nekoga tretjega. V vsakem primeru pa je bilo po Riedlovih besedah vse natančno preverjeno. Kot je poudaril, za zdaj še ni izvedel, da bi bilo kaj spornega.

Gre le za delček zneska
Znesek 14 milijonov evrov, ki naj bi jih po poročanju finskega novinarja Magnusa Berglunda Patria nakazala Riedlu, po besedah le-tega "še zdaleč ni pravi znesek". "V resnici gre le za delček tega zneska," je pojasnil. Zneska Riedl ni razkril.

V Sloveniji je po njegovih besedah zanj delalo le nekaj ljudi - na primer pri zbiranju medijskih poročil in prevajanju časopisnih prispevkov. Kot je povedal, je te storitve plačalo njihovo računovodstvo z nakazili na bančne račune. Drugih plačil pa po Riedlovo ni bilo.

Na vprašanje, kako komentira navedbe o Tajski, Liechtensteinu in Avstraliji, kamor naj bi bil denar tudi nakazan, je dejal, da o tem ne more ničesar povedati. "Od gospoda Wolfa sem izvedel, da je prek svojega podjetja, s katerim imam sklenjeno pogodbo, nakazal del tega denarja drugim svojim podjetjem," je dejal. Kot je pojasnil, so vsa ta nakazila znana, transparentna, opravljena po uradnih bančnih postopkih in tudi zapisana v bilancah teh podjetij.

Iskal podjetja za protidobave
Kot je zatrdil Riedl, podkupovanja ni bilo. Povedal je, da je bil v poslu Patrie v Sloveniji pogodbeni svetovalec Patrie, pristojen pa je bil za posredovanje želja Slovenske vojske o tem, kakšno vozilo je primerno. "S tem sem predstavnikom Patrie prihranil veliko obiskov v Sloveniji, saj sem sam zbiral potrebne informacije," je pojasnil.

Zelo pomemben del njegovih nalog je bilo po njegovih besedah tudi iskanje primernega industrijskega partnerja za Patrio v Sloveniji. Kot je dejal, je bilo treba zagotoviti 100-odstotne protidobave za ta Patrijin projekt, "torej najti podjetja in izdelke, ki so to omogočili". Kot je dejal, se je njegova naloga končala, ko je slovensko obrambno ministrstvo objavilo, da je posel dobila Patria.

Provizija je zakonita
Provizija, ki jo je za svoje delo prejel od Patrie, je po njegovem mnenju popolnoma zakonita, saj so se o njej dogovorili s pravnomočno pogodbo o svetovanju. Kot je dejal, je Patria za to uporabila obdavčeni denar, nakazilo pa je bilo po njegovih besedah opravljeno uradno. "Pri tem ni nobenih nejasnosti, to je bil popolnoma običajen posel. Treba je bilo upoštevati tveganje, da bi bilo moje triletno delo lahko tudi zaman in za vloženi trud ne bi dobil plačila," je povedal.

Njegovo sodelovanje z Walterjem Wolfom pri Patrijinih poslih v Sloveniji je bilo, kot je zatrdil, omejeno le na to, da je Wolf Riedla seznanil z Ivanom Črnkovičem. Naloga Wolfa je bila torej po Riedlovih besedah ta, da najde slovensko podjetje, s katerim bi Patria lahko zmagala na razpisu. Provizija, ki jo je Wolfovo podjetje dobilo od Riedla, je bila po Riedlovih besedah povezana le s tem, da ga je seznanil z direktorjem Rotisa, Ivanom Črnkovičem. Vsote provizije Riedl ni želel razkriti.

"Sestanek, o katerem govori Magnus Berglund, se ni zgodil," je med drugim dejal. Dodal je, da ima s Patrio podpisano pogodbo o sodelovanju, s podjetjem Walterja Wolfa pa o svetovanju. " ." O vsoti, ki jo je Wolf za to prejel, kot pravi, ne more govoriti.

Z Janšo le na Brdu v začetku 90. let
Z Janezom Janšo se je po lastnih navedbah srečal le enkrat. Leta 1992 ali 1993, ko je Janša opravljal funkcijo obrambnega ministra, Riedl pa je prisostvoval njegovemu govoru na gradu Brdo. Po tem osebnih ali stikov z njegovimi sodelavci ni imel.

S slikarjem Juretom Cekuto sta, kot je dejal avstrijski poslovnež, osebna prijatelja že 12 let. Cekuta mu pomaga in svetuje pri "različnih zadevah". Dodaja, da je Cekuta nekoč sodeloval s Steyerjem, a tega ne opravlja več.

Wolf: Pri valuku ni bilo natečaja, ampak so se dogovorili o tem v LDS-u
Walter Wolf je pozneje v pogovoru za TV Slovenija dejal, da je bil do leta 1991 sam Steyerjev posrednik, a je bil po zamenjavi slovenske vlade, na čelo katere je stopil Janez Drnovšek, zamenjan prav s Cekuto, saj naj bi si bil ta blizu z Drnovškom, Gregorjem Golobičem in Jelkom Kacinom, končuje Wolf. Kanadski podjetnik slovenskega rodu dodaja, da je bil rezultat tega sodelovanja projekt valuk, posel, ki ga je brez razpisa dobila in po Steyerjevi licenci proizvedla Sistemska tehnika. Ob tem je direktorja družbe Viator & Vektor, Zdenka Pavčka, pozval, naj pojasni, kako je dobil 75 odstotkov Sistemske tehnike.

Glede nakazila Patrijinega predstavnika za Vzhodno Evropo Hansa Wolfganga Riedla v vrednosti 2,3 milijona dolarjev je Wolf dejal, da je bil ta denar nakazan njegovem podjetju. Ker je bila pomota, se je ta denar, tako zagotavlja Wolf, že drugi dan vrnil Riedlu.

Na vprašanje, kako komentira vsebino depeše avstrijskega Interpola, kjer piše, da je bil plačan za storitev pri dobavi tovornjakov za slovensko vlado, je Wolf odgovoril, da je Riedl pojasnil, da sta ta denar in pogodba za neko podjetje v Lichtensteinu.

Wolf je poudaril, da so v tem podjetju kriminalisti opravili preiskavo in pobrali vse papirje. Dodal je, da v tem podjetju ni menedžer, ampak le sodelničar. "Jaz nisem izstavil nobenega računa," je dejal in pojasnil, da s tem nima nič. Dodal je še, da se je na lastno pobudo pogovarjal s kriminalisti v Mariboru. "Stalno sem se pripravljen pogovarjati, tudi z Interpolom," je poudaril in dodal, da se ne skriva, saj je že deset dni v Sloveniji. Kot je dejal, bo Slovenijo zapustil v sredo, a se je pripravljen vrniti, če bo želel kdo govoriti z njim. Ne želi pa biti v Sloveniji med volitvami, je še pojasnil.


Naloga Wolfovega podjetja je bila najti lokalno podjetje, ki bi Patrii pomagalo zmagati na razpisu.

Hans Wolfgang Riedl
Pogovor z Wolfom
Pogovor z Reidlom