V odzivu, naslovljenem na stranke LMŠ, SD, Levica, SAB in Gibanje Svoboda, je predsednik nadzornega sveta RTV Slovenija Rončević navedel, da ima nadzorni svet v zakonodaji jasno določeno vlogo in naloge.
"Je organ, ki bdi nad poslovanjem javnega zavoda RTV Slovenija in skrbi, da vsakokratno vodstvo tega javnega zavoda s finančnimi sredstvi ravna odgovorno in preudarno. Člani nadzornega sveta v tej sestavi od 28. januarja 2022 z vso odgovornostjo do funkcije in zavezanostjo profesionalnosti opravljamo vse dolžnosti nadzornikov, ki nam jih nalaga zakon o RTV Slovenija," je zapisal Rončević.
Čeprav je naloga nadzornikov zakonsko natančno določena in omejena predvsem na zakonitost poslovanja javnega zavoda, pa člani sveta po njegovih navedbah spremljajo tudi drugo javno dogajanje, neposredno povezano z delovanjem javnega medija. "Zaradi nenehnih očitkov, tudi o načinu vodenja javnega zavoda RTV Slovenija, poudarjam, da nadzorni svet RTV Slovenija ni zaznal in ne zaznava nikakršnih nepravilnosti pri vodenju in poslovanju," je zapisal predsednik nadzornikov.
Zato kot predsednik nadzornega sveta čuti dolžnost, da javno obsodi vse "poskuse napadov in političnih pritiskov na posamezne organe RTV Slovenija". Obsoja tudi "vsakršna namigovanja, celo obtožbe o izigravanju zakonov in predpisov pri oblikovanju zdajšnje sestave nadzornega sveta, kar so v skupni protestni izjavi voditeljic in voditeljev opozicije nad podrejanjem javne radiotelevizije zapisali njeni podpisniki".
Poudaril je še, da je bil nadzorni svet RTV Slovenija imenovan in da deluje v skladu z vsemi zakoni in predpisi ter v interesu plačnikov RTV-prispevka. "Tovrstni zapisi in obtožbe so poskus pritiska in vplivanja na naše delo, kar ocenjujem kot nedopustno," je še navedel Rončević. Napovedal je, da bo "o poskusih političnega vplivanja" na njihovo delo obvestil tudi zainteresirano domačo in evropsko javnost.
V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) pa vztrajajo, da je bil postopek izbora Jadranke Rebernik nezakonit in protiustaven, zato je treba razpis za odgovornega urednika informativnega programa TVS ponoviti.
"Ker je bila v postopku imenovanja programskemu svetu odvzeta zakonsko predvidena vloga (so)odločanja, je bil kršen ne samo zakon o RTV Slovenija, ampak tudi ustavna pravica novinarjev do svobode izražanja, ki se v postopku imenovanja odgovornega urednika programov kaže kot 'notranja svoboda izražanja novinarjev', o kateri govori tudi Ustavno sodišče v zadevi Up-20/93," so pri društvu zapisali v odzivu na dopis predsednika programskega sveta RTV-ja Petra Gregorčiča.
DNS vztraja tudi pri ugotavljanju odgovornosti generalnega direktorja RTV-ja Andreja Graha Whatmougha v tem postopku in napoveduje, da bo o kršitvi postopka obvestil tudi inšpektorat za kulturo in medije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje