Dimitrij Rupel: Širitev je zelo resen proces. Zanjo je potrebna Lizbonska pogodba, preden bo ta sprejeta, pa bo težko. Nekdo bi rad našel drugega krivca za to, da gre vse tako počasi. Mislim, da so zdaj večinoma v Uniji prepričani, da ima naša država prav, ko  zahteva spoštovanje evropskih pravil. Foto: MMC RTV SLO
Dimitrij Rupel: Širitev je zelo resen proces. Zanjo je potrebna Lizbonska pogodba, preden bo ta sprejeta, pa bo težko. Nekdo bi rad našel drugega krivca za to, da gre vse tako počasi. Mislim, da so zdaj večinoma v Uniji prepričani, da ima naša država prav, ko zahteva spoštovanje evropskih pravil. Foto: MMC RTV SLO

Hrvati pa tudi sami zavirajo proces širitve, ker počasi napredujejo. Vse medijske podobe Slovenije v zvezi s Hrvaško so iskanje grešnega kozla.

Dimitrij Rupel
Rupel: Vztrajamo pri spoštovanju evropskih pravil

Kot je v Odmevih pojasnil minister za zunanje zadeve v odhodu, ima dva evropska dokumenta iz leta 2008, ki vsebujeta zahtevo, da mora Hrvaška, če želi napredovati na svoji poti v EU, izpolniti določene pogoje, povezane z mejo s sosedami. "Rešitev dvostranskih vprašanj je evropsko vprašanje. Rešitev bilateralnega vprašanja med Slovenijo in Hrvaško je zadeva, ki se tiče hrvaškega napredovanja v EU. To je zapisano v dokumentih - tega si jaz ne izmišljujem," je zatrdil.

Minister razume Rehnovo zagovarjanje Hrvaške
Rupel kljub temu razume evropskega komisarja Ollija Rehna, ki v zvezi s Hrvaško govori "evforično in poudarjeno" in zagovarja Hrvaško. "On je komisar za širitev in potrebuje nek uspeh na tem področju, mi pa moramo vztrajati pri takšnih zoprnih rečeh, da smo proti zemljevidom, ki rišejo meje tam, kjer jih ni oz. kjer meja še ni bila določena."


Na vprašanje, ali se slovenski pridržki do zemljevidov, objavljenih v hrvaških pristopnih dokumentih, tičejo meje v Piranskem zalivu, zemljišč ob reki Dragonji in ekološko-ribolovne cone, je odgovoril, da njega samega to sicer ne moti, vendar pa ni "fer, da da Hrvaška izkorišča pogajalski proces, da bi nekako vključila v same dokumente tiste stvari, ki so še predmet raziskave in jih je treba še rešiti". Opozoril je tudi, da bi ga v Sloveniji kritizirali, če ne bi opozoril na to težavo, in dodal, da bi lahko takšni dokumenti škodili naši državi ob morebitni arbitraži.

Rupel: Hrvaška naj se zaveže, da bo popravila besedila z zemljevidi
Da se to ne bi zgodilo, je Slovenija predlagala kompromisno rešitev, in sicer da južna soseda napiše pismo, v katerem naj se zaveže, da bo ob zapiranju poglavij, ki so potrebna za njen vstop v Unijo, izločila ali popravila besedila s spornimi zemljevidi. "Mi smo bili zelo konstruktivni in pripravljeni na precejšnje koncesije. Kar mene moti, je, da na hrvaški strani mislijo, da lahko uspejo brez tega, da upoštevajo zahteve EU-ja."

Ob tem je zunanji minister v odhodu znova poudaril še, da je Slovenija strateško zainteresirana, da Hrvaška čim prej postane članica EU-ja in da se tako meja pomakne bolj proti vzhodu. "Vsakemu otroku je to jasno," zatrjuje.

M. N.

Hrvati pa tudi sami zavirajo proces širitve, ker počasi napredujejo. Vse medijske podobe Slovenije v zvezi s Hrvaško so iskanje grešnega kozla.

Dimitrij Rupel
Rupel: Vztrajamo pri spoštovanju evropskih pravil