Dva sindikata javnega sektorja - Sindikat državnih organov (SDOS) in Sindikat javnih uslužbencev Slovenije (SJUS) - sta na tiskovni konferenci izrazila ogorčenje nad ravnanjem vlade in njenih organov med današnjo stavko. Sindikata sta s sklepom o stavki seznanila vlado, pristojna ministrstva in vse posamezne delodajalce, ki bi se na to po zakonu morali odzvati, je povedal predsednik SDOS-a Drago Ščernjavič.
Od enajstih naslovnikov so se odzvali le štirje. Poleg tega organi svojim zaposlenim niso izdali potrebnih navodil, kako ravnati med stavko oz. katere so obvezne osnovne naloge, ki jih morebiti morajo izpolniti po zakonu. Ponekod pa so šli v drugo skrajnost - izdali so navodila, ki kot obvezne naloge opredeljujejo skoraj vse možne podrobnosti dela in s tem onemogočajo stavko.
Preberite si tudi:
Predsednik države opozarja: Ne le dialog, potreben tudi sporazum
Štrukelj: Izvajajo se pritiski na stavkajoče
"Znižanje bonitet bi povzročilo množično zapuščanje policijskih vrst"
"Do zamud pri obravnavi bolnikov ne prihaja"
Stavko podprli tudi dobski pazniki, starši nasprotujejo rezom
Foto in video: Protest pred vladno palačo: "Ne damo socialne države"
Sindikat delavcev Univerze v Ljubljani: Varčevanje brez vizije je ropanje ljudi
Stavkajo policisti, šolniki in zdravstveni delavci
Izjava zbora novinarjev RTV SLO
"Prekršeni so vsi roki in procedure, da bi se sploh lahko šli pogajat," je protestiral Ščernjavič.
Poleg tega po njegovih besedah na zaposlene, ki želijo stavkati, izvajajo velike pritiske. Delodajalci v javnem sektorju zaposlene po njegovih besedah izrecno pozivajo, naj se izrečejo o stavki, sestavljajo sezname stavkajočih in ponekod celo prepovedujejo zbore delavcev, je dejal sindikalist.
Navodila za delo med stavko so ponekod nujna tako po zakonu kot po sili prakse, je dodal predsednik SJUS-a Frančišek Verk. Predstavil je konkreten primer: osebje, ki skrbi za varnost v slovenskih zaporih (uprava za izvrševanje kazenskih sankcij). Ti opravljajo dela, ki se jih "niso kar prek palca izmislili predstojniki", je protestiral.
Vladnih rezov se je dotaknil tudi splošneje - že zdaj v tej upravi zaposleni opravijo nadur za 100 dodatnih zaposlenih. Pod "silo zakona" se jih bo do jeseni upokojilo še dodatnih 50, torej bo za 150 ljudi manj, je dejal Verk. "Tako da če se bo udejanjila pravna država, kot aktualna vlada zagotavlja, se bo število gostov v zaporih še povečalo, in prav zanimivo bo, kako bo to rešili, ko bo zmanjkovalo ljudi," je še izjavil Verk.
Na novinarsko vprašanje je Ščernjavič še pojasnil, da je trenutno v sklopu javnega sektorja aktivnih 23 stavkovnih odborov (od 32 sindikatov), ta dva sindikata predstavljata en odbor. S kritiko je še naslovil sindikat zdravnikov FIDES, ki ne stavka. "Kar je FIDES naredil, je nekorektno do nas," je izjavil. Ščernjavičev stavkovni odbor se bo danes do 17. ure odločil, kako bo s stavko nadaljeval v prihodnjih dneh.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje