Zaradi predlaganih varčevalnih ukrepov vlade poteka splošna stavka javnega sektorja, v kateri sodeluje okoli 100.000 javnih uslužbencev. Pogajanja sindikatov z vlado glede stavkovnih zahtev se bodo nadaljevala popoldne. Sicer pa vlade danes ni v prestolnici, saj je na svojem prvem delovnem obisku regij, začela pa je v ptujsko-ormoški regiji.
Od zjutraj stavkajo v policiji, vrtcih in šolah, čez dan pa stavka potekala še v zdravstvenih in socialnih zavodih ter v drugih delih javnega sektorja. Vrtci in šole so večinoma zaprti, v zdravstvu in socialnem skrbstvu delajo kot v času dežurstva. Policisti stavkajo do preklica.
Preberite si tudi:
Predsednik države opozarja: Ne le dialog, potreben tudi sporazum
Ščernjavič: Kršeni so vsi roki in procedure. Kako naj se pogajamo?
Štrukelj: Izvajajo se pritiski na stavkajoče
"Znižanje bonitet bi povzročilo množično zapuščanje policijskih vrst"
"Do zamud pri obravnavi bolnikov ne prihaja"
Stavko podprli tudi dobski pazniki, starši nasprotujejo rezom
Foto in video: Protest pred vladno palačo: "Ne damo socialne države"
Sindikat delavcev Univerze v Ljubljani: Varčevanje brez vizije je ropanje ljudi
Izjava zbora novinarjev RTV SLO
V tokratni stavki, ki je po jeseni 2010 druga splošna stavka v javnem sektorju, je sodelovalo 23 sindikatov javnega sektorja. Poleg že omenjenih so bili med stavkajočimi tudi veterinarji, cariniki, gasilci, pazniki in del zaposlenih v pravosodju.
Vsi ne bodo mogli stavkati enako
Javni uslužbenci so stavkali na delovnih mestih, za številne pa velja zakonska omejitev, po kateri morajo zagotavljati minimalne standarde delovnega procesa, ki zagotavlja varnost ljudi in premoženja ali je nenadomestljiv pogoj za življenje in delo državljanov.
V vrtcih so pod določenimi pogoji vseeno zagotovili minimum delovnega procesa, stavkali so v 662 zavodih. Policisti in tudi cariniki so delo opravljali po predpisih, zaradi česar so se čakalne dobe na mejnih prehodih s Hrvaško nekoliko povečale.
V zdravstvu stavka od 9. do 15. ure
Gasilci so delali kot v času dežurstva, vojaki pa zaradi zakonskih omejitev niso stavkali, vendar podpirajo stavkovne zahteve. Stavki so se pridružili tudi zaposleni na upravnih enotah.
Intenzivna stavka v zdravstvu in socialnem varstvu se je začela ob 9. uri in trajala do 15. ure, nato pa so začeli delali normalno po razporedih. Stavka v zdravstvenih domovih in bolnišnicah je potekala kot ob nedeljah, delali so pa le zdravniki. Lekarne so zmanjšale obseg dela tako, da so delale le kot dežurne.
Tudi v socialnih zavodih je delo potekalo kot ob nedeljah. V centrih za socialno delo je bila omogočena prva socialna pomoč, drugi deli so bili zaprti. Zmanjšan obseg storitev je bil tudi v domovih za starejše, v varstveno-delovnih centrih pa so izvajali le varstveni program.
Skrbeli bodo le za zakol piščancev
Veterinarji v javnem sektorju so na terenu delali le, če je šlo za primer utemeljenega suma mučenja živali ali pa za sum na kužno bolezen. Pri klanju živali pa so zagotavljali nadzor le pri klanju perutnine, ne pa tudi pri klanju prašičev in govedi.
Med kulturnimi zavodi so stavkali v SNG Drama Ljubljana ter v gledališčih v Mariboru in Novi Gorici. Vrata so zaprli nekateri muzeji, arhivi in knjižnice.
Štruklju je bilo takoj jasno, kakšni bodo izidi
Vlada in sindikati so v torek po šesturnih pogajanjih spet odšli o pogajalske mize brez dogovora. Vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je še pred koncem pogajanj dejal, da so bili šolniki pripravljeni tudi na to, da bi jim "odpisali oziroma pustili normative in standarde take, kot so", a je vladna stran to zavrnila, zato je Štrukelj napovedal še ostrejšo stavko.
Po pogajanjih je Štrukelj medijem pojasnil, da je takoj, ko so "spremljali razgovor predsednika vlade Janeza Janše, ki je za sindikaliste uporabljal zelo grob in aroganten jezik", postalo jasno, da dogovora ne bodo dosegli. Janša je namreč v intervjuju za RTV Slovenija med drugim dejal, da vlada tokrat ne bo pokleknila pred sindikati, razlog za napovedano stavko pa je pripisal nerazumevanju situacije.
Kolege vrgli ven
Na torkova pogajanja o plačah so sicer prišli tudi sindikati javnega sektorja, ki stavke niso napovedali, med njimi sta bila, denimo, sindikat zdravnikov Fides in novinarski sindikat RTV Slovenija, vendar pa so pogajanja morali zapustiti. Nekateri pogajalci sindikatov javnega sektorja so namreč izrecno vztrajali, da so predstavniki sindikatov, ki stavke niso napovedali, na pogajanjih nezaželeni in da se o intervencijskih ukrepih lahko pogajajo samo tisti, ki so napovedali stavko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje