Poslanec SDS-a Zvone Černač je na predstavitvi zahteve 31 poslank in poslancev obeh strank za ustanovitev parlamentarne preiskave povedal, da se ob drugi obletnici afere Patria uresničujejo napovedi njihove stranke, da se bo zadeva še dolgo zlorabljala v politične namene. "Pričakovali bi, da bodo po dveh letih, glede na preiskave in poročanja medijev o tokih denaja, sumi potrjeni ali ovrženi," je dejal.
Černač: Postopki niso bili zaključeni profesionalno
Černač je dodal, da so se za zahtevo za ustanovitev parlamentarne komisije odločili, ker postopki niso bili končani na profesionalno strokoven način in niso bili končani tako, da bi bili procesirani pravi akterji. Černač je še spomnil na znake, ki kažejo, da "je ta zgodba izrazito politično motivirana".
Poslanec SDS-a pojasnjuje, da bo preiskovanec komisije slovenska politika oz. "tisti del, ki deluje v ozaju in ustvarja paradržavo". "To slabo seme moramo izruvati." Dodal je, da želijo, da se ta politična afera ne bi več zlorabljala v politične namene. "Gre za politizacijo zadeve, ki škodi temu, da bi se učinkovito zaključila," je prepričan.
Jelinčič: Želimo, da resnica pride na dan
Zmago Jelinčič Plemeniti je pojasnil, da je SNS k zahtevi za ustanovitev preiskovalne komisije prestopil, ker želijo, da resnica pride na dan. "V Sloveniji še nobena škandalozna zadeva ni dobila epiloga, niti orožarske zadeve," meni Jelinčič in dodaja, da bo naloga komisije, da zadevo razčisti, "da ne bo vse ostalo pri govoricah".
Jelinčič predvideva, da se bodo počasi začeli v afero vpletati evropski medijski udeleženci, ki bodo Slovenijo prikazali "tako, kot je, polno korupcije in policijskih maltretiranj". Upa, da bo Evropa spregledala, da Slovenija ni neka oaza bogastva in da se bo odzvala na pravi način. "Leta 2012 bo država zelo na tleh. Kako jo bomo takrat rešili, ne vem," se sprašuje Jelinčič.
Je šlo za protipravni vpliv na izide volitev?
Parlamentarna preiskovalna komisija bo po Černačevih besedah med drugim preiskovala sum zlorabe javnih pooblastil in uradnega položaja z namenom protipravnega vplivanja na izide volitev v državni zbor leta 2008 in sum zlorabe javnih pooblastil in uradnega položaja za namen zavajanja domače in tuje javnosti ter preiskovalnih organov, kar je kriminalistično preiskavo usmerilo proti nevpletenim političnim tekmecem.
Komisija bo prav tako ugotavljala, ali je Ropova vlada članu LDS-a Zdenku Pavčku brez javnega razpisa omogočila zelo ugoden odkup državnega deleža v podjetju Sistemska tehnika in ali je bila Komisija za preprečevanje korupcije (t. i. Kosova komisija) interesno središče gospodarskih družb, ki so izgubile javni razpis nakupa oklepnikov 8 x 8, in ali so osebe v pretežno interesni sferi LDS-a in SD-ja od posla pričakovale ali dobile politične ali gospodarske koristi.
In kaj na zahtevo po ustanovitvi nove parlamentarne komisije pravijo druge stranke? Večina koalicijskih strank nad tem ni navdušena, saj menijo, da bi svoje delo morali zdaj opraviti pravosodni organi, v SD-ju pa se na to še niso odzvali.
Koalicija nad zahtevo ni navdušena
Parlamentarna komisija je v času, ko je predkazenski postopek končan in ko so na sodišče vloženi obtožni predlogi, po besedah Cvete Zalokar Oražem (Zares) "popolna farsa". Za nadaljnje korake so po njenem mnenju pristojna sodišča, zato si tako zahtevo lahko razlaga le kot "obliko pritiska na sodišče in oviranje dela tam, kjer mora potekati v vsaki normalni pravni državi".
Tudi poslanci LDS-a so prepričani, da opozicija preiskovalno komisijo ustanavlja v upanju, da bodo stalni javni pritiski in ostre kritike vsakega dejanja pravosodnih organov "vplivali na milejšo sodbo o dejanjih vodilnih članov SDS-a, za katere so tožilstva Finske, Avstrije in Slovenije očitno prepričana, da so vpleteni v mednarodno orožarsko korupcijo, afero izjemnih razsežnosti". Pomemben namen ustanovitve omenjene komisije pa je tudi zavajanje domače javnosti, dodajajo.
Predsednik DeSUS-a Karl Erjavec medtem domneva, da je zahteva po parlamentarni preiskavi "posledica zadnjih vloženih obtožnih predlogov zoper nekatere posameznike". Meni, da je afera Patria že tako "politično pregreta afera", zato bi bilo tudi po njegovem mnenju najbolje, da bi svoje delo opravila sodišče oziroma tožilstvo.
Žerjav: Pristojni bi že zdavnaj morali kaj ugotoviti
Po drugi strani je predsednik SLS-a Radovan Žerjav prepričan, da je bil že zdavnaj čas, ko bi pristojni organi morali ugotoviti kaj konkretnega in to tudi povedati, "ne pa da tik pred lokalnimi volitvami začenjajo z nekaterimi potezami in spet obremenjujejo slovenske državljane s to temo". V stranki zato pričakujejo, da se okoliščine zgodbe o Patrii čim prej in enkrat za vselej razčistijo: "Prek vseh pristojnih preiskovalno-pravosodnih organov, tudi parlamentarne preiskovalne komisije, če bo ta ustanovljena, in da Patria ne bo več zgodba vsakokratnih volitev."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje