.
V SDS-u so prepričani, da je razrešena vlada s predlogom za imenovanje članov nadzornega sveta STA-ja prekoračila pooblastila. Izvajanje postopkov rednih imenovanj po nezaupnici po njihovem mnenju pomeni "politikantski poskus vladajočih". Vlada očitke zavrača in med drugim opozarja, da imenovanje nadzornikov STA-ja v določenih rokih zahteva zakon.
SDS: Vlada ne sme več izvajati postopkov rednih imenovanj
Vlada, ki opravlja tekoče posle, je v državni zbor dva dni po izglasovani nezaupnici posredovala predloge za imenovanje štirih članov nadzornega sveta Slovenske tiskovne agencije (STA). V SDS-u opozarjajo, da so po izrečeni nezaupnici pristojnosti vlade omejene zgolj na izvajanje tekočih poslov oziroma nujna opravila. "V ustavnopravni stroki vlada visoka stopnja soglasja o tem, da po tem, ko ji je bila izrečena nezaupnica, odstavljena vlada ne sme več sprejemati novih obveznosti in ne sme več izvajati postopkov rednih imenovanj," so zapisali v SDS-u.
Izvajanje postopkov rednih imenovanj po izrečeni nezaupnici pa po njihovem mnenju pomeni "politikantski poskus vladajočih, da brez prave zakonite osnove na ključna mesta za čas prihodnjega mandata po svojem okusu nastavijo politično izbrane osebe kot politično coklo svojim naslednikom". Takšne odločitve so po njihovem mnenju brez legitimitete in so pravno sporne, "kar bo SDS upošteval pri svojem nadaljnjem ravnanju".
Košir: Vlada ni prekoračila svojih pooblastil
Direktor Urada vlada za komuniciranje Darijan Košir odgovarja, da vlada z omejenimi predlogom ni prekoračila svojih pooblastil. To imenovanje je namreč v določenih rokih od vlade zahteval novi zakon o STA-ju, ki ga je poleti sprejel državni zbor. Poleg tega je bil postopek z razpisom v teku, ko je vlada izgubila zaupnico, zato postopka niso mogli prekiniti.
Košir opozarja še, da o članih nadzornega sveta STA-ja na koncu tako ali tako odloča državni zbor, ki lahko o tem tudi ne razpravlja, če meni, da tak predlog vlade ne sodi med njene tekoče posle.
Vlada v ponedeljek o tem, kaj so tekoči posli
O tem, katere zadeve sodijo med tekoče posle, se bo sicer razrešena vlada dogovorila na ponedeljkovem posvetu. Vladna služba za zakonodajo oz. njena direktorica Ksenija Mihovar Globokar pa je že pripravila pojasnila, kaj sme vlada v času po dobljeni nezaupnici po njenem mnenju početi in česa ne.
Glede kadrovskih vprašanj je v mnenju zapisano, da omejitev na opravljanje tekočih poslov pravno ne bi smela predstavljati nobene ovire za nadaljnje redno opravljanje vsega dela s področja urejanja tekočih kadrovskih vprašanj in zasedb posameznih mest.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje