V Slovenijo je v torek vstopilo okoli 8.000 prebežnikov, v sredo do 6. ure pa približno 3.000. Skupaj je po besedah državnega sekretarja Boštjana Šefica doslej v državo vstopilo okoli 21.500 beguncev. Avstrija je v torek iz Slovenije sprejela nekaj več kot 4.000 prebežnikov, danes pa že okoli 1.200. Pri tem je Šefic zanikal, da bi bila Avstrija "ozko grlo" in da sprejema vse prebežnike.
Upokojeni policisti na delo
Napovedal je, da bodo v četrtek na vlado naslovili predlog spremembe zakona o organizaciji in delu policije, in to po nujnem postopku. Sprememba naj bi omočila številčno okrepitev pomožne policije. Z dvigom starostne meje naj bi namreč omogočili vpoklic dela upokojenih policistov. Trenutno pomožna policija šteje 250 pripadnikov, na ministrstvu pa si želijo, da bi lahko to število povečali na 800.
Pri tem je Šefic poudaril, da imajo pomožni policisti poleg znanja in izkušenj tudi enaka pooblastila kot redni policisti. Opozoril je tudi na pomen sodelovanja policije in Slovenske vojske. Pomoč vojakov naj bi namreč v prihodnjih dneh omogočila, da bi si vsaj del policistov odpočil.
Vprašanja zunanje pomoči
Po besedah Šefica bodo še v sredo v Bruselj poslali tudi podatke o pomoči, ki jo potrebuje Slovenija. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je namreč v torek našo državo pozval, naj sporoči potrebe, če jih ima. Na vprašanje, ali bo Slovenija zaprosila tudi za kadrovsko pomoč, denimo policiste, je Šefic odgovoril, da težko reče, kaj bo in ali bo. Prav tako se je treba po njegovem mnenju prej dogovoriti, kakšne pristojnosti in pooblastila bi imeli morebitni tuji policisti.
O vzpostavitvi dodatne točke vstopa beguncev na meji med Slovenijo in Avstrijo se danes še pogovarja generalni direktor policije Marjan Fank na srečanju s kolegi iz Avstrije, Madžarske in Hrvaške. O tem, kje bi bila ta točka, pa Šefic še ni želel govoriti. Po Fankovih besedah so se vsi strinjali, da je pravočasna in dosledna izmenjava vsebinsko celovitih informacij o pritoku prebežnikov ključnega pomena. Vsi menijo, da je dolgoročno nujno treba vprašanje reševati pri izvoru - v Grčiji, kjer prebežniki prvič vstopijo v Evropsko unijo. Fank je od hrvaških kolegov prejel zagotovilo, da se bo komunikacija izboljšala. Z avstrijskimi sicer po lastnih besedah že zdaj dobro sodelujejo.
Zagotavljanje novih kapacitet
Zaradi velikega števila prebežnikov si v zadnjih dveh dneh prizadevajo zagotoviti dodatnih 1.000 postelj, je dejal Šefic. Po njegovih besedah so zaradi obremenjenosti sprejemnega centra v Brežicah iskali dodatne objekte v tem okolju, kamor bi začasno lahko namestili begunce, preden jih premestijo v nastanitvene centre. En takšen objekt jim je tudi uspelo vzpostaviti, to je nekdanja tovarna Beti v Dobovi, medtem ko z drugim objektom krajevna skupnost v Dobovi in Občina Brežice nista soglašali.
Njihovo željo so po Šefičevih besedah upoštevali, zato iščejo drugo možnost v okolici. Policistom pa so prav tako v pomoč poslali še dodatno število vojakov.
Pomoč vojske
Državni sekretar je tudi pojasnil, da bodo v Šentilj kot zelo obremenjeno izstopno točko napotili nekaj dodatnih vojakov. Pri tem je izrazil pričakovanje, da se bodo razmere na tem območju v prihodnje umirile in ne bo več ekscesov.
V povezavi s tem je znova opozoril na izjemno veliko število beguncev, ki dnevno vstopijo v Slovenijo. Prav zaradi tega po Šefičevih besedah že potekajo dogovori o zagotovitvi dodatnih avtobusov z območij v državi, ki niso pod neposrednim pritiskom begunske krize.
Primanjkuje prostovoljcev
Generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Darko But je povedal, da jim primanjkuje prostovoljcev, zato so Slovensko filantropijo zaprosili, naj jim zagotovi dodatne. Imeli so tudi pogovore z ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da bi se v pomoč v nastanitvenih centrih vključili brezposelni.
Težave v Brežicah
Zaradi velikega števila prebežnikov, ki jih Hrvaška načrtno pusti na mejo v bližini Brežic, so imeli danes po Šefičevih besedah na tem območju kar nekaj varnostnih težav. O dogajanju v sprejemnem centru v Brežicah, kjer so prebežniki zanetili ogenj, v katerem je zgorel velik del tamkajšnjih šotorov, ležišč in odej, je But dejal, da je bilo neobičajno in da takšnega načina dela niso navajeni. Po besedah Šefica glede dogodka še čakajo na poročilo policije.
Šefic je znova opozoril, da so policisti in pripadniki civilne zaščite ob spopadanju z begunsko krizo na robu zmogljivosti. Prepričan je, da bodo obvladali te zadeve, a opozarja, da je žrtvovanje teh ljudi izjemno.
Obvestilo uredništva:
Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o begunski krizi smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom.
Svoje mnenje o dogajanju z begunsko krizo lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih pod novico: V državo doslej prispelo 25.000 prebežnikov