Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je prepričan, da bo napovedani petkov vrh slovenske politike vrh, "kjer bodo poskušali politiki s strukturnimi reformami zmanjšati standard ljudi". "Politiki kažejo izjemno poslušnost, ponižnost, skoraj hlapčevski odnos do bruseljskih institucij," meni in opozarja, da "vlada ne razume ljudi, zahteva pa, da ljudje razumejo vlado".
"Zdaj bi moral finančni sektor dajati ljudem"
Semolič je na novinarski konferenci dejal: "Politični vrh je potreben, ampak cilj vrha bi moral biti drugačen. Iskati bi se morali odgovori na vprašanja, kaj storiti, da bi ljudje v Sloveniji bolje živeli. Bistvo vsega je zmanjšati proračunski primanjkljaj. To je treba, a je časovnica pomembna. Preprečiti bi morali propadanje tovarn, zagotoviti upokojencem pokojnine."
"V tej državi se je našlo ogromno denarja, da se je reševal finančni sektor, in prav bi bilo, da bi zdaj ta finančni sektor nekaj dajal ljudem," je prepričan.
"Direktno pa smo proti zamrznitvi socialnih transferjev. Prav v času krize, ko se stopnjuje socialna stiska, želijo zamrzniti socialne transferje, da bi poslušali gospode iz Bruslja. Smo tudi proti zamrznitvi pokojnin. Velika večina upokojencev živi revno, bedno življenje. Slutimo, prepričani smo in žal nam je, da gre jutrišnji politični vrh v napačno smer," še dodaja Smolič.
Semolič: Politiki vsak dan izvajajo agresijo nad delavci
"Srečujemo z vprašanjem demokracije v 21. stoletju Skupina izvoljenih politikov je narcisoidnih. Takoj ko so izvoljeni, si domišljajo, da so dobili mandat nad znanostjo, nad pametjo in ignorirajo druge skupine, ki so v državi. Kdo daje pravico politikom, da se obnašajo kot prvi in zadnji, da imajo pravico reformirati," se sprašuje Semolič.
"Kdo financira pokojninsko blagajno? Če bi denar dajala država, bi bilo jasno, da ima prvo in zadnjo besedo. A se financira iz plač delavk in delavcev. Izključiti tistega, ki v večini financira, je narobe. Politiki bodo močno spremenili pokojninsko reformo, čez dve leti pa jih ne bo več. Ostali bomo pa mi, delavci in upokojenci. Politiki s tem obnašanjem dnevno izvajajo agresijo nad delavkami in delavci," opozarja.
"Umar se večkrat moti"
ZSSS se je odzval tudi na dogajanja na torkovi seji parlamentarnega odbora za delo, ko so poslanci obravnavali predlog zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Sekretar ZSSS-ja Milan Utreša je glede na odzive predsednice odbora Andreje Černak Meglič prepričan, da se ta "očitno ne zaveda vsebinskega dela in vodi odbor v smeri koalicijsko ustreznega preštevanja glasov".
Utreša opozarja še na podatke, ki jih pri razpravi na odboru in drugje uporablja minister za delo Ivan Svetlik. "S podobno zadevo smo se srečali, ob razpravah o minimalni plači. Umar (Urad za makroekonomske analize in razvoj, op. a.) je izračunal 70.000 odvečnih brezposelnih. To je bilo zavajanje ljudi. V svojih napovedih se je zmotil za 95 odstotkov in moti se večkrat. Tako se moti tudi Svetlik, ko straši upokojence, da ne bodo imeli pokojnin, če reforma ne bo sprejeta," zatrjuje.
Zorko: S pokojninsko reformo se socialna varnost zmanjšuje
Izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij Andrej Zorko pa se je dotaknil dopolnila, ki je bil po besedah Černak Megličeve sprejet po nesreči. "To je amandma, ki omogoča socialni dialog. Je amandma, ki daje možnost vladi, da upošteva razmere v tej državi. Žal v Sloveniji nimamo socialnega sporazuma, ker ga ta vlada ni želela. Ne želijo, da delavke in delavci sami presojajo, kaj so realni pogoji za upokojitev," meni.
Opozarja še, da spremembe zakona o delovnih razmerjih ne smejo biti posledica negospodarnega ravnanja z javnimi financami. "Pot, po kateri gre vlada, je nepravilna," je prepričan in dodaja, da je to pot, ki zmanjšuje varnost, povišuje pa prožnost, a na račun zmanjševanja socialnih pravic. "Tega pa v Evropi ne poznajo. S pokojninsko reformo se socialna varnost zmanjšuje," je dejal Zorko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje