Predlog izločitve predstavnikov delavcev iz organov upravljanja ZZZS-ja vidijo kot maščevanje sindikatom za javno kritiko vladi zaradi socialnega nedialoga.
Ureditev zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji bi gotovo potrebovala spremembe, med drugim na področju sistemskega pokrivanja morebitnega primanjkljaja v zdravstveni blagajni, preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter letnega dogovarjanja o obsegu in cenah zdravstvenih storitev, je na današnji novinarski konferenci reprezentativnih sindikatov javnega sektorja poudaril predsednik Sindikata Pergam Jakob Počivavšek.
V sindikalnih centralah so ogorčeni nad tem, da je vlada, namesto da bi se lotila resne priprave reforme, v javno razpravo posredovala spremembo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki po njihovem mnenju ne rešuje niti enega od naštetih izzivov. Kot je dejal Počivavšek, sta cilja predlagane novele izločitev predstavnikov aktivnih zavarovancev iz upravljanja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in prevzem oblasti nad ZZZS-jem, ki bi jo omogočili z možnostjo ministra za zdravje, da zadrži katero koli odločitev zavoda, če presodi, da ni v skladu s sprejeto politiko.
"Gre za povsem očitno maščevanje sindikatom za javno izraženo kritiko vlade zaradi ignorance socialnega dialoga pri pripravi in sprejemanju zakonodaje, gre za maščevanje skupščini ZZZS-ja kot najvišjemu organu upravljanja zdravstvenega zavarovanja za odklonilno stališče do predloga socialne kapice in ne nazadnje za željo omejitve avtonomije ZZZS-ja," je dejal Počivavšek.
Pomemben element te avtonomije je v današnji ureditvi po besedah sindikalista tudi to, da imajo ključno besedo pri odločanju o uporabi sredstev plačniki prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje, torej predstavniki aktivnih zavarovancev in predstavniki delodajalcev. To je, kot je dejal Počivavšek, logično, saj gre za njihova sredstva, prav tako so uporabniki zdravstvenih storitev.
Tradicija tudi drugih evropskih sistemov je, da sredstva, zbrana s prispevki, upravljajo reprezentativni predstavniki delavcev in delodajalcev. "Ni torej presenetljivo, da gradivo predloga zakona primerjalne ureditve preprosto ne vsebuje," je poudaril Počivavšek.
Po besedah sindikatov vlada s takim predlogom novele v celoti izključuje vpliv delavcev na upravljanje zdravstvene blagajne, medtem ko delodajalske organizacije svoj vpliv, sicer zmanjšan, ohranjajo. To je po besedah Počivavška dodaten dokaz, da je cilj vlade prav izločitev sindikatov iz organov upravljanja ZZZS-ja.
Predlog zakona z ukinitvijo skupščine ZZZS-ja in oblikovanjem sveta ZZZS-ja ne izključuje vseh socialnih partnerjev, ampak samo sindikate, je poudaril tudi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. "Tam, kjer delavci prispevajo polovico denarja, legitimne in legalne predstavnike njihovih interesov izključujejo iz nadzora in odločanja o ključnih stvareh. Gre za sistematičen izbris in poskus popolne marginalizacije sindikatov v naši družbi," je še dodal.
Predlog novele zakona je v javni razpravi do 6. avgusta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje