Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek. Foto: BoBo
Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek. Foto: BoBo

Vodja Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je dejal, da bo dogovor o zvišanju plač s sodniki "nedvomno vplival na diskusije in na potek oblikovanja novega plačnega sistema". "Gre za skupino v javnem sektorju, ki se ji zvišujejo plače, in prepričan sem, da se primerjavam nekaterih skupin, ki se jim zdi upravičeno, da se primerjajo s sodniki, ne bo mogoče izogniti," je dejal.

Na osrednjih pogajanjih, ki se nadaljujejo v petek, po njegovem mnenju zagotovo ne bodo mogli mimo tega dogovora. "Podrobnosti ne poznamo, ne vemo niti čisto dobro, kako je potekal postopek dogovora, ker sodniki niso sindikalno organizirani, bo pa zanimivo poslušati vladna pojasnila v povezavi s tem," je dodal.

Sorodna novica Najnižja plača v sodstvu bo po novi plačni lestvici okoli 4400 bruto

Vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek pa je dejal, da so bili funkcionarji v drugačnem položaju kot javni uslužbenci, saj so se njihove plače gibale drugače kot druge. "Je pa tukaj tudi odločitev ustavnega sodišča," je dodal. Dogovor bo po njegovih besedah nedvomno vplival na pogajanja. "Kako bo vplival, pa v tem trenutku ne bi želel ugibati," je povedal.

Meni, da bi moral biti dogovor o plačah v javnem sektorju dogovor o tem, kako bo celoten sistem prešel v nov sistem, ne zgolj en njegov del. Dogovor s sodniki pa verjetno kaže tudi na to, kako bodo v sistem uvrščeni drugi funkcionarji, je Počivavšek še dejal za STA.

Vlada je namreč v četrtek potrdila dogovor o ureditvi novih plačnih razmerij v sodstvu. Sodniki bodo kot prvi prevedeni na novo plačno lestvico. V najvišji plačni razred naj bi bila uvrščena predsednika ustavnega in vrhovnega sodišča, med najnižjo in najvišjo funkcijo v sodstvu pa je predvidenih 23 plačnih razredov. Najslabše uvrščena funkcija v sodstvu bo po novem uvrščena v 44. plačni razred, kar pomeni nekaj manj kot 4300 evrov bruto. Dogovor določa tudi dodatek za nezdružljivost sodniškega poklica z drugimi poklici v vrednosti 10 odstotkov osnovne plače.