Skupno je bilo na ESČP-ju konec leta 2014 skoraj 70.000 nerešenih vlog, največ teh oz. 19,5 odstotka prihaja iz Ukrajine, sledijo pa Italija s 14,4 odstotka, Rusija s 14,3 odstotka ter Turčija s 13,6 odstotka vseh primerov.
Tudi Slovenija se uvršča precej visoko, in sicer na deseto mesto od 47 mest z 1,71 nerešenimi vlogami na 10.000 prebivalcev oz. 2,4 odstotka vseh nerešenih vlog.
Povprečje v vseh 47 članicah Sveta Evrope znaša 0,68 vloge na 10.000 prebivalcev.
Lani kršitve potrjene v 29 od 31 slovenskih primerov
Sodišče za človekove pravice je lani sicer razsodilo v skupno 896 primerih, v 756 od teh pa je našlo vsaj eno kršitev evropske konvencije o človekovih pravicah.
ESČP je razsodil v 31 slovenskih primerih, pri 29 pa je našlo vsaj eno kršitev konvencije. Večina kršitev - v 19 od 29 primerov - je bila povezana s pravico do učinkovitih pravnih sredstev. V še 13 primerih pa je bila kršitev povezana z nečloveškim ali ponižujočim ravnanjem.
Poziv, naj se težave raje rešujejo na lokalni ravni
Število nerešenih primerov na sodišču v Strasbourgu se je glede na letno poročilo ob koncu lanskega leta zmanjšalo za 30 odstotkov v primerjavi z letom prej - na sodišču to povezujejo z uvedbo novih delovnih metod, ki so se izkazale za učinkovite.
Predsednik sodišča Dean Spielmann pa je ob predstavitvi letnega poročila opozoril na število ponavljajočih se primerov, ki predstavljajo skoraj polovico nerešenih vlog in ob tem članice Sveta Evrope pozval, naj se lokalna problematika raje rešujejo na lokalni ravni, namesto da se obračajo na sodišče v Strasbourgu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje