Noži pnevmatiko prerežejo pod takim naklonom, da ta ne eksplodira. Foto: TV Slovenija
Noži pnevmatiko prerežejo pod takim naklonom, da ta ne eksplodira. Foto: TV Slovenija

Agencija za varnost v prometu je lani na naših avtocestah in hitrih cestah naštela 183 primerov prometnih nesreč z vzrokom vožnje v nepravilno smer. Od tega sta dve nesreči terjali človeški življenji. Z vozilom, ki je peljalo v nasprotno smer, se je srečal tudi Rok Vovk. "Jaz sem se takrat pač odstranil iz cestišča, v šoku premišljeval, kaj bi lahko v bistvu spremenil, da ne bi prihajalo do teh nelagodnih stvari," opisuje Vovk.

S kolegom Urošem Beltramom se je domislil naprave, ki ob cestišču skenira voznikov obraz in registrsko tablico. Poseben LED-zaslon pa voznika opozori na nepravilno smer vožnje.
"Če vi to ignorirate, so na cesti postavljeni taki noži, ki so v takšni obliki, da ko gumo prereže, guma ne eksplodira, ampak so ustvarjeni določeni nakloni, da samo predre," razlaga Vovk.

Nadaljevanje vožnje je tako onemogočeno, vozilu pa, s prej prejetimi podatki, pomagajo pristojne službe. Rezila so sicer tako oblikovana, da če peljete proti njim v pravilni smeri, ta ne bodo predrla pnevmatike. Sistem se, še pojasnjuje Vovk, prilagaja temperaturam, "ima tudi odvodni kanal za cestno umazanijo, sneg, led in vodo".

"Patent je odobren, tu lahko povem, da sva tudi testiranja že opravila, tudi s tovornim vozilom," pa dodaja Beltram.

Izumitelja je posebej zbodel podatek, da se največ primerov vožnje v napačno smer zgodi zaradi sklepanja stav. Talna naprava, kot menita, naj ne bi predstavljala večjih finančnih stroškov, zato upata, da bo njun izum nekoč reševal življenja.

Slovenska zamisel za preprečevanje vožnje v nasprotno smer