Ravno prejšnji torek je v brazilski prestolnici, Brasilii, začelo delovati slovensko veleposlaništvo. Brazilija je sicer najpomembnejša gospodarska partnerica Slovenije v Latinski Ameriki, ena glavnih nalog novo odprtega veleposlaništva pa bo ravno nadaljnja promocija sodelovanja in zagotavljanja podpore slovenskemu gospodarstvu.
Ministrstvo za zunanje zadeve je racionalizacijo svoje notranje in zunanje diplomatske službe, da bi zmanjšalo stroške, hkrati pa ohranilo raven zaščite interesov, začelo izvajati zaradi finančnih in gospodarskih razmer ter lani sprejetih varčevalnih ukrepov.
Na delu posebna delovna skupina
V ta okvir spada tudi razmislek o morebitnem zaprtju oziroma odprtju nekaterih diplomatsko-konzularnih predstavništev (DKP), zato je minister Samuel Žbogar imenoval posebno delovno skupino, ki bo dorekla vizijo mreže slovenskih DKP-jev za srednjeročno obdobje, so za MMC še povedali na MZZ-ju. Skupina bo pri svojem delu upoštevala predvsem gospodarske interese.
Že lani so z vladnim sklepom o gospodarski diplomaciji oblikovali Direktorat za gospodarsko diplomacijo in razvojno sodelovanje. Njegova naloga je tudi vzpostaviti usposobljeno gospodarsko predstavništvo.
Prednost na območjih, kjer je možnost blagovne menjave
In prav zaradi te potrebe po širitvi gospodarske dejavnosti v okviru diplomatske dejavnosti, so pred dnevi odprli veleposlaništvo v Braziliji, veleposlaništvo v Tirani pa je začelo delovati v začetku leta. Letos naj bi odprli še veleposlaništvo v eni izmed držav Perzijskega zaliva. Kot so nam ob tem dejali na ministrstvu, so med prednostnimi območji tista, kjer obstaja možnost krepitve blagovne menjave.
Na MZZ-ju so ob tem pred mesecem in pol sporočili, da se utegnejo zapreti eno izmed veleposlaništev v Skandinaviji, a nam zdaj še niso vedeli povedati, kje. Prav tako nas je zanimalo, kakšna je zdaj konkretno vloga predstavništev v državah EU-ja glede na to, da je Slovenija zadnje DKP-je odprla zunaj meja povezave. Razložili so nam, da so DKP-ji v Uniji in njihova vloga predmet intenzivnih in skrbnih posvetovanj, kjer so upoštevane tudi izkušnje drugih evropskih in Sloveniji primerljivih držav. Nove lokacije in gospodarske točke pa naj bi bile znane kmalu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje