Dijakom je prekipelo. Foto: MMC RTV SLO
Dijakom je prekipelo. Foto: MMC RTV SLO
Trst: Zasedba šole

Reforme bi utegnile prizadeti tudi šole s slovenskim učnim jezikom. Slovenci imajo v Trstu štiri višje srednje šole, dijaki pa so se v ponedeljek popoldne po večurnem zborovanju odločili za zasedbo dveh, liceja Prešeren in zavoda Zois, v katerih so se zbrali predstavniki vseh štirih šol.

Z letošnjim šolskim letom je začela veljati reforma višjih srednjih šol, za katero so dijaki prepričani, da ogroža šole in znanje, poleg tega pa vsebuje člene, ki kršijo mednarodne pogodbe in šesti člen italijanske ustave, ki določa, da mora Republika Italija ščititi vse manjšine, med katerimi je tudi slovenska. Dijaki opozarjajo, da londonski memorandum iz leta 1954 Slovencem na Tržaškem zagotavlja določeno število šol, ki ne sme biti okrnjeno pod nobenim pogojem, medtem ko naj bi nova reforma dosedanje štiri višje srednje šole združila v le dve ravnateljstvi.

Za pomoč zaprosili tudi Evropo
Dijaki so se obrnili tudi na Evropsko unijo in Slovenijo s ciljem, da se zaustavi zapiranje slovenskih šol, ki so poimensko omenjene v londonskem memorandumu. Vztrajajo, da šolske reforme v Italiji ne smejo zajeti slovenskih šol, temveč morajo te dobiti lastno trajno avtonomijo v okviru dežele Furlanije - Julijske krajine (FJK) po zgledu nemških šol na Južnem Tirolskem oziroma francoskih šol v dolini Aoste.

Želijo tudi preprečiti, da bi se v prihodnje še bolj zmanjšala sredstva za slovenske šole, in doseči, da bi EU in Slovenija dejavno podpirala šole s slovenskim učnim jezikom v Italiji ter jim pomagala pri uveljavljanju njihovih pravic. Kdaj se bo zasedba končala, dijaki niso povedali.

Na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu so zatrdili, da spremljajo dogajanje, zasedboz zasedbo poslopij dveh šol pa razumejo kot gesto širšega protesta proti reformam italijanske vlade na področju šolstva. "Ne glede na to, da je reforma šolstva notranjepolitična zadeva Italije, se moramo zavedati, da ima vpliv tudi na izobraževalni sistem, v katerega je vključena slovenska manjšina. Manjšinsko šolstvo si zasluži specifične obravnave in statusa, zato vztrajamo na tem, da je potrebno kakršnekoli spremembe uveljavljati v dogovoru z manjšino, pri tem pa spoštovati sprejeto zakonodajo," dodajajo.

Prek Skypa do Peterleta
Dijaki se nameravajo prek skypa povezati z evropskim poslancem Lojzetom Peterletom, za četrtek pa je napovedan obisk deželnega poslanca stranke Slovenska skupnost (SSk) v parlamentu FJK-ja Igorja Gabrovca. Dijaki nameravajo medse povabiti tudi predstavnike krovnih organizacij Slovencev v Italiji, Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) in Sveta slovenskih organizacij (SSO).

Trst: Zasedba šole