Opozorili so tudi na zniževanje kupne moči in težave javnega zdravstva v obeh državah.

Srečanje je organiziral Medregijski sindikalni svet Furlanija - Julijska krajina/Slovenija, ki ga sestavljajo italijanske sindikalne organizacije CGIL, CISL, UIL ter slovenski konfederaciji Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in KS 90. S tem nadaljujejo dolgoletno tradicijo srečanj na državni meji pred mednarodnim praznikom dela.

Letos so izpostavili novo težavo, saj Italija delavcem, ki nimajo stalnega bivališča v državi, ne izplačuje več otroškega dodatka oziroma pred kratkim uvedenega enotnega univerzalnega družinskega dodatka. Sindikati so zaradi tega prijavili Italijo Evropski komisiji. Kot je dejal predsednik medregijskega sveta Roberto Treu, so organi EU-ja ugodili pritožbi in naložili Italiji, naj znova prizna te pravice tujim delavcem.

Na obmejnem območju je še vedno veliko sive in črne ekonomije, je spomnil sekretar KS90 Peter Majcen. Po njegovih besedah na to redno opozarjajo oblasti na obeh straneh meje. "Žal je do zdaj razmeroma malo odziva," je dejal.

Sindikati ocenjujejo, da v Furlanijo - Julijsko krajino vsakodnevno prihaja 5000 delavcev iz Slovenije in še 10.000 iz Hrvaške. Največ neurejenih delovnih razmerij je na področju oskrbe starejših, nekaj pa tudi v gradbeništvu, prometu in trgovini, je navedel Majcen.

Sindikati pričakujejo tudi ureditev predpisov za čezmejno delo na daljavo in opozarjajo na težave pri izplačevanju pokojnin iz Italije slovenskim upokojencem.

Zaradi zapletenih predpisov in nesodelovanja finančnih organov obeh držav prihaja do dvojnega obdavčevanja, je opozoril Michele Berti iz konfederacije UIL. Povedal je, da ima italijanski obrazec za davčno napoved več kot 400 strani navodil. Po njegovem mnenju bi morali davčni upravi za čezmejne delavce poenostaviti postopek.

Na srečanju so predstavniki sindikatov predstavili tudi splošnejše zahteve. Letos ob prazniku dela poudarjajo, da bi moral EU vzpostaviti steber socialnih pravic. Najprej bi morali na evropski ravni uveljaviti univerzalno pravico do dostopa do zdravstvenih storitev, menijo.